Jak americký prezident Johnson hrozil KLDR kvůli zajaté lodi jadernou válkou

Jak americký prezident Johnson hrozil KLDR kvůli zajaté lodi jadernou válkou
Autor: flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Lyndon B. Johnson
06 / 10 / 2021, 12:00

V roce 1968 se schylovalo k vážnému konfliktu mezi USA a KLDR. Důvodem bylo zajetí americké špionážní lodi USS Pueblo Severokorejci.

Psal se rok 1968 a v rozděleném světě velmocí zuřila studená válka. Další kapitolou, která mohla skutečně přerůst v jaderný konflikt, bylo zajetí americké špionážní lodi USS Pueblo (známá též jako Auger 2) severokorejským režimem. Tu se podařilo ,,ukořistit" v roce 1968 a dodnes severokorejská propaganda tento ,,triumf" náležitě vyzdvihuje. USS Pueblo byla jediným americkým plavidlem, které zajal cizí stát.

Incident, který se odehrál 23. ledna 1968 tak v novodobé moderní historii nemá obdoby a nejen z důvodu, že hrozil přerůst v jadernou katastrofu. Špionážní plavidlo USS Pueblo se pohybovalo v tento den blízko severokorejského pobřeží, když byl spatřen stráží, která za americkým plavidlem poslala hlídkové čluny s ozbrojenou stráží. Loď se sice snažila z místa rychle uprchnout, ale Severokorejci po ní začali střílet, přičemž o život přišel jeden člen posádky. Dalších 82 pak KLDR zajala.

Podle některých zdrojů jednala KLDR podle instrukcí Sovětského svazu, ale tento fakt se nepodařil dodnes hodnověrně ověřit. KLDR pak držela 11 měsíců posádku v nelidských podmínkách, což způsobilo vážnou roztržku mezi USA a stalinistickým režimem.

Sami Američané po svém propuštění vypověděli, že je Severokorejci nechali hladovět a brutálně mučili. Severokorejci také přinutili Američany, aby podepsali ponižující prohlášení, v němž stálo, že se už nikdy nezúčastní ,,hanebného" a agresivního jednání (špionáže) tohoto charakteru. Američané pak museli povinně studovat severokorejské propagandistické materiály a dodržovat přísná opatření vězení pod pohrůžkou všudypřítomného mučení.

Na situaci pak reagoval prezident Lyndon Johnson otevřenou výhrůžkou, že pokud nebudou zajatci propuštěni na svobodu, tak USA zahájí proti KLDR ,,nemilosrdný" jaderný útok.

Nakonec však dal přednost vzájemným jednáním, které 23. prosince 1968 vyústily v propuštění 82 Američanů ze zajetí. USA musela splnit podmínky KLDR, které zahrnovaly přiznání ,,viny" a Američané museli písemně přislíbit, že už se v budoucnu nedopustí špionáže vůči KLDR. USA byly povinny se rovněž za incident omluvit.

Propuštění členové USS Pueblo pak byli v USA vítáni jako hrdinové, kteří přežili nelidské podmínky panující v severokorejském zajetí. Stačilo však málo a kvůli zajaté špionážní lodi mohl propuknout konflikt s nedozírnými následky.

USS Pueblo se v současné době nachází v Pchjongjangu a slouží jako turistická atrakce. Ročně si ji prohlédne přibližně 250 000 lidí.

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace