Jak americký stíhač zaútočil na americký křižník místo na UFO

Jak americký stíhač zaútočil na americký křižník místo na UFO
Autor: Piqsels|Popisek: Ilustrační obrázek
19 / 04 / 2020, 09:00

Takzvaný Friendly fire, neboli střelba do spojeneckých jednotek, byla vzhledem k nekonvenčnímu charakteru konfliktu války ve Vietnamu poměrně běžnou. Útok amerických letounů na vlastní lodě se ale vymykal i vietnamskému chaosu. 17. června 1968 zaútočily americké letouny na těžký křižník US Navy a australský raketový torpédoborec. Co se stalo?

V půlce června mnoho amerických a spojeneckých lodí hlídkovalo na tzv. námořní Ho Či Minově cestě u Tygřích ostrovů, aby zabránily malým člunům s proviantem zásobovat severovietnamské jednotky.

USS Boston CAG-1 byl těžký křižník třídy Baltimore o výtlaku 17 000 tun, pamětník bojů 2. světové války přestavěný na raketový křižník, kdy přišel o zadní dělovou věž, a na jejím místě byl dvojitý odpalovací systém raket Terrier se zásobou 144 raket. Paradoxně ač Terriery byly za války ve Vietnamu již zastaralé, skvělá děla ráže 203 mm s vysokou rychlostí palby byla to, co americké velení na této lodi nejvíce oceňovalo, USS Boston likvidoval vietnamské cíle na pobřeží právě palbou svých děl.

USS Boston

USS Boston byl doprovázen torpédoborcem USS Edson, hlídkovými čluny PCF-12 a PCF-19 a kutrem pobřežní stráže. Vedle amerických lodí zde byl i australský torpédoborec HMAS Hobart.

Zmatek začal už 16. června, kdy byly v noci potopeny raketami z neznámých letadel člun PCF-19. Druhá loď PCF-12 identifikovala útočící stroje jako severovietnamské vrtulníky, ale v oblasti žádné hlášené nebyly…

O několik hodin později se nad flotilou objevily další letouny, které systémy IFF lodí Hobart a Boston identifikovaly jako přátelské, takže když do lodí udeřily rakety, zavládlo na palubách velké překvapení. USS Boston byla mohutně pancéřovaná loď z 2. světové války a rakety prakticky loď nepoškodily, ale na palubě Hobartu rakety zabily jednoho námořníka a zranily další dva. Letadla zaútočila podruhé a Hobart zasáhly další rakety a byl zabit další námořník, šest bylo zraněno. Jedna z raket zasáhla prázdný sklad protiponorkových zbraní. Kdyby v něm byly, Hobart by byl patrně vyhozen do vzduchu. Hobart na opět se přibližující letadla vypálil ze svých děl hlavní ráže, spíše aby upozornil na omyl.

Pozdější analýza identifikovala rakety jako AIM-7 Sparrow a o této zbrani nebylo známo, že by byla armádou Severního Vietnamu používána.

To znamenalo, že útok mohly provést pouze americké stroje a brzy byli viníci zjištěni. Na flotilu zaútočily Phantomy US Air Force. Jak se ale mohli američtí piloti tak splést? USS Boston byla na poměry války ve Vietnamu obrovská loď o délce 205 metrů a něčím takovým Vietnam opravdu nedisponoval.

Nejlepším vysvětlením je, že když člun PCF-12 identifikoval jako útočníky vrtulníky, Phantomy které měly útočníky smést z oblohy, nebyly díky svým radarům v noci schopni rozlišit v noci nízko letící vrtulníky od objektů na moři a poloaktivně radarem naváděné rakety udeřily na lodě. A aby katastrofa byla úplná, nakonec se potvrdilo, že i potopení PCF-19 bylo výsledkem friendly fire…

Okolo celé akce na likvidaci neexistujících severovietnamských vrtulníků je mnoho nejasností a mezi komunitou okolo UFO je mnoho teorií, že Phantomy útočily na „neznámé létající objekty“, které se prý v oblasti často vyskytovaly a studovaly války na naší planetě.

Zdroj: The National Interest, ufoevidence.org

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace