Jak Amerika ,,vítala" po druhé světové válce nacistické vědce s otevřenou náručí

Jak Amerika ,,vítala&quote; po druhé světové válce nacistické vědce s otevřenou náručí
16 / 07 / 2018, 13:00

Po skončení druhé světové války byli nacističtí špičkoví vědci pro USA , ale i pro SSSR ,,žádané zboží".

Po skončení druhé světové války probíhal lítý boj o nacistické vědce a raketové inženýry. USA i SSSR měly velký zájem na tom, aby se dozvěděly konstrukční a technologické postupy, které vedly k sestrojení smrtonosných raket V-1 a V-2, a které by mohly využít k vlastnímu raketovému výzkumu. 

V propukajícím soupeření dvou supervelmocí na geopolitickém poli pak každý takový vědec měl velkou cenu. Američané proto s předstihem spustili projekt či operaci nazvanou Paperclip. Jednalo se o projekt, který měl za cíl získat po konci druhé světové války z nacistického Německa ke spolupráci s USA špičkové německé vědce, inženýry, ale i chemiky či lékaře. Touto operací vzali částečně ,,vítr z plachet" SSSR.

psali jsme: Legendární inženýr Wernher von Braun vyvíjel rakety pro nacisty i pro Američany

Podařilo se tak získat 88 německých vědců, kteří se měli podílet na raketové technologii, tentokrát ale na straně bývalého nepřítele. Protože však tito experti sloužili nacistickému režimu, tento krok vzbudil v americké společnosti otazníky, do jaké míry je ,,převoz" těchto vědců do USA morální a správný, a proč by s měli vítat s otevřenou náručí, kterou jim americká vláda tímto nastavuje.

Na druhé straně toužila americká vláda po tom, aby se dozvěděla technologické postupy, které vedly k sestrojení již zmiňovaných raket V-1 a V-2, a proto bylo morální hledisko v tomto případě zanedbatelné. I proto, že USA měly oprávněnou obavu, že by jim tyto vědce mohl ,,přetáhnout" SSSR, který tak po druhé světové válce také činil.

Příchod 88 německých vědců či raketových inženýrů do USA pak vládní představitelé interpretovali tak, že do USA přišli vědci, kteří byli odvezeni na izolované místo, aby nevzbuzovali pozornost veřejnosti, dobrovolně, a jimž bude poskytnut adekvátní plat za jejich služby. I když na veřejnost prosakovaly informace, že tito lidé pracovali pro nacistický režim, podařilo se americké vládě je vždy umně zamlžit, když prohlašovala, že se jedná o ,,vynikající německé vědce a techniky".

psali jsme: VIDEO: Před 75 se zrodila noční můra Velké Británie. Nacisté poprvé vyzkoušeli raketu V-2

Nejdůležitější ,,akvizicí" pak bezesporu byl Wernher von Braun, ,,otec" rakety V-2, jenž v USA pracoval na raketách, které měly startovat do vesmíru. Von Braun získal v roce 1955 americké občanství a prokazoval USA vynikající služby na poli raketového výzkumu a díky němu se na Měsíc jako první podíval Američan.

Němečtí vědci a inženýři, které USA převezly po válce ze zhroucené třetí říše, pak měli představovat technologickou výhodu nad SSSR, přičemž USA chtěly toto know-how použít proti svému soupeři v probíhající studené válce.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace