Jak chtěl americký generál použít jaderné zbraně na Vietnam

Jak chtěl americký generál použít jaderné zbraně na Vietnam
29 / 09 / 2019, 10:45

Čtyřhvězdičkový generál William Westmoreland, velitel amerických sil ve Vietnamu v letech 1964 -1968, aktivoval plány na přesun a potencionální použití jaderných zbraní pro komunistickému Severnímu Vietnamu.

V loňském roce odtajněné dokumenty ukazují, že Westmoreland byl stále více nervózní z výsledku obléhání Khe Sanh, jedné z největších a nejdelších bitev americké armády ve Vietnamu. Nakonec se bitva trvající od ledna do června 1968, ukázala nerozhodná. Vietnamští komunisté nedokázali vytlačit Američany ze své strategické základny a americké síly se z oblasti dobrovolně stáhly poté, co bylo obležení zrušeno.

V mnoha ohledech byla bitva u Khe Sanh ve zkratce vietnamská válka. USA způsobily přímé ztráty severním Vietnamcům a jejich spojencům ve Vietnamu a Vietnamci byli schopni zatáhnout Američany do dlouhodobého konfliktu bez jasného konce.

Ke Sanh, obzvláště jeho závěr, podtrhl už tak slabou podporu pro válku doma v USA a rozbil morálku americké armády ve Vietnamu.

V době, kdy generál Westmoreland začal jednat, však obléhání stále probíhalo a pro Spojené státy se průběh nevyvíjel dobře. Lidé na celém světě porovnávali Khe Sanh s francouzskou porážkou v severním Vietnamu v Dien Bien Phu v roce 1954, což v podstatě ukončilo francouzskou vládu v jihovýchodní Asii.

Khe Sanh začal devět dní před ofenzívou Vietkongu, která pro mnohé na Západě signalizovala, že vietnamská válka je ztracena, navzdory vítězství na poli. K útoku na americkou základnu Khe Sanh došlo 21. ledna 1968, kdy Severovietnamci zahájili mohutné bombardování základny a byl zasažen hlavní sklad munice základny a 6 000 vojáků na základně přišlo o 90 procent dělostřeleckých a minometných nábojů.

Prezident Lyndon B. Johnson souhlasil s argumentem Westmorelanda, že základna by se měla ochránit za každou cenu, a tak americké a jihovietnamské síly zahájily operaci Niagara, dělostřelecké bombardování pozic severovietnamského dělostřelectva v kopcích kolem Khe Sanh.

Jak Johnson, tak Westmoreland a další úředníci považovali Khe Sanh za primární cíl sil severního Vietnamu, a do značné míry ignorovali příznaky nárůstu komunistického vlivu v městských oblastech jižního Vietnamu. Že to byla chyba, se ukázalo 31. ledna 1968, kdy komunisté během Ofenzívy Tet zaútočili s mohutnými silami asi 70 000 vojáků na 100 měst na jihu Vietnamu.

Jak obléhání na Khe Sanh pokračovalo, pocit prohrané války jen rostl.

Westmoreland a Johnsonova správa se obávali, že jasné vítězství v severním Vietnamu v Khe Sanh by přineslo další hřebík do rakve americké účasti v jihovýchodní Asii a způsobilo ještě větší protesty proti válce ve Spojených státech.

Za tímto účelem Westmoreland připravil plán, o kterém Johnson nevěděl. Plán s názvem operace Fracture Jaw, tedy operace Zlomená čelist plánoval přesun jaderných zbraní z amerických základen v Pacifiku a Spojených státech do Vietnamu v případě porážky v Khe Sanh.

10. února 1968 Westmoreland komunikoval s admirálem Sharpem, vrchním velitelem Pacifiku, a řekl mu, že operace Fracture Jaw byla jím schválena. Westmoreland také komunikoval s dalšími generály, například s generálem Earlem Wheelerem, předsedou sboru náčelníků štábů, aby pokud to okolnosti dovolí, operaci Fracture Jaw co nejdříve spustili.

Ve Washingtonu samozřejmě došlo k úniku informací a sólové akci generála Westmorelanda a poradce pro národní bezpečnost prezidenta to okamžitě oznámil Johnsonovi.

Když se Johnson dozvěděl o operaci Fracture Jaw, rozzuřil se a okamžitě vydal rozkaz generálu Westmorelandovi, aby celou operaci v tichosti ukončil, zajistil okamžité ukončení přístupu lidí k informacím a plánování tohoto projektu a nedovolil nejmenší únik informací o této činnosti.

To bylo naposledy, kdy někdo o operaci Fracture Jaw slyšel.

Dopad Khe San byl tvrdý na oba protagonisty, tvůrce operace Fracture Jaw generál William Childs Westmoreland byl ve velení nahrazen generálem Creightonem W. Abramsem a prezident Lyndon Johnson stáhl svoji kandidaturu na další prezidentské období. Generál Abrams 5. července 1968 nechává základnu Khe San uzavřít.

Generál William Westmoreland v letech 1968 až 1972 sloužil jako náčelník generálního štábu armády USA. Umírá v roce 2005 ve věku 91 let.

Čas od času Američané vyhrožovali oficiálně využitím jaderných zbraní proti svému protivníkovi, když například americký prezident Dwight D. Eisenhower dotlačil Severní Koreu k jednání právě hrozbou použití těchto zbraní.

John F. Kennedy zase v roce 1962 v době kubánské krize informoval americkou veřejnost, že každý útok z Kuby bude považovaný za útok SSSR proti USA.

V roce 1981 prezident Ronald Reagan zvažoval využití jaderných zbraní pro ukončení krize s Íránem a rukojmími.

Zdroj: warhistoryonline.com, history.com

 

Tagy článku