Jak dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu přinutil celou japonskou posádku ke kapitulaci

Jak dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu přinutil celou japonskou posádku ke kapitulaci
Popisek: Viktor Leonov
13 / 09 / 2019, 16:30

Viktor Leonov byl jedním ze sovětských hrdinů, kteří se zapsali do historie druhé světové války troufalým ,,kouskem". Sovětskému námořníkovi se podařilo přesvědčit japonskou posádku o síle 5 000 mužů, aby se sama vzdala.

Leonov byl velmi dobře vycvičen v sabotérských misích a dalších úkolech, které byly životu nebezpečné. Pozdější hrdina se po vypuknutí Velké vlastenecké války v roce 1941 připojil jako námořník k Severní flotile, kde bojoval proti nacistům. Za jednu úspěšně provedenou operaci mu byl udělen titul Hrdina Sovětského svazu.

V říjnu 1944 se jeho jednotka vylodila blízko Petsama (Pečengy) v severním Finsku. Leonovova jednotka zabrala protiletadlovou baterii a byla schopná odrážet valící se nepřátelské útoky. Poté, co vyhlásil Sovětský svaz Japonsku válku, Leonov pokračoval v záškodnických misích ve vodách blízko Koreje, kde později měla přijít jeho hvězdná chvíle.

Jeho jednotka čítající 140 mužů byla pod vedením kapitána Kulebyakina vysazena na letišti ve Wonsanu, které ovládali Japonci, a jichž se tam nacházelo zhruba 5 000. Když si vojáci uvědomili, v jaké nezáviděníhodné situaci se nachází, zkusili to po ,,dobrém" a Kulebyakin si nechal zavolat plukovníka, který velel japonské posádce a žádal, aby se vzdala. To však plukovník rezolutně odmítl.

Pak se ale rozhodl jednat Leonov a japonskému veliteli energicky řekl: ,,Bojovali jsme na celou válku na Západě a pochopili jsme, v jaké situaci se nacházíme. Nenecháme se zajmout! Všichni tady zemřete jako krysy, až se odsud dostaneme!" K překvapení všech se opravdu posádka vzdala. Podle jiné verze příběhu Leonov vytáhl granát a hrozil, že zabije své muže i nepřátelé, pokud by je Japonci chtěli zajmout. Každopádně Leonovova taktika zafungovala.

Leonov si za tento čin vysloužil v září 1945 druhý titul Hrdiny Sovětského svazu. Později prohlásil, že neměl při přesvědčování (či hrozbě) japonské posádky strach a chtěl jít příkladem svým mužům. V roce 1956 byl Leonov přeřazen do rezervy námořnictva a později po několika desítkách let z něho odešel. Zemřel v roce 2003 v nedožitých 87 letech. Leonov byl příkladem typicky skromného hrdiny druhé světové války, který o svých statečných činech otevřeně nemluvil.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace