Jak facebook vyhrál 2. světovou válku - s čím se také potýkají KVH

Jak facebook vyhrál 2. světovou válku - s čím se také potýkají KVH
17 / 12 / 2018, 16:00

Kromě starostí, které klubům vojenské historie napříč Evropou v loňském roce zcela zbytně a nepochopitelně nadělila Evropská unie v podobě Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/853, kterou pokrokoví mírotvůrci zpřísnili (a zamotali) předchozí směrnici 91/477/EHS o kontrole a nabývání zbraní, o čemž jsme psali, píšeme a budeme i dál psát, čelí členové zejména některých klubů vojenské historie situacím, nad nimiž se rozum zastavuje též.

Re-enactment, oživování historie, zejména té vojenské, zabírá prakticky plnou škálu období, a v letošním roce jsme přinesli řadu článků představujících různé kluby vojenské historie z České republiky zabývající se antickým Římem, napoleonskými válkami nebo dějinami modernějšími. A těch se zejména týká problém, který ilustruje nedávná situace, do níž se dostal mladý začínající re-enactor díky přísnosti anonymních a nedosažitelných hlídačů korektnosti a "dodržování pravidel komunity" na sociální síti facebook.

Psali jsme: Iniciativa spolků vojenské historie ČR nesouhlasí s kontroverzní směrnicí EU o regulaci zbraní

Kluby vojenské historie se nevěnují jen hodným a hrdinům; pozornost zaslouží a je věnována také historii ozbrojených sil "zlých". V obecném povědomí je v těchto kategoriích, a především pro platnost rčení, že "historii píší vítězové", uvažováno i v případě starších konfliktů. Zločincem a ničitelem Evropy "byl" přece Napoleon. Vojáci Konfederovaných států amerických "přece" bojovali za udržení otroctví. První světovou válku rozpoutalo "zlé" císařské Německo a "zlé" habsburské Rakousko-Uhersko. Zato Dohoda zní tak sladce, a žádný zásadní podíl na tom zlu mít nemohla, zájmy Francie a Británie byly čisté. Atd. V případě druhé světové války nicméně kategorie "dobro" a "zlo" své nezpochybnitelné místo mají, protože nacistický režim v Německu jednoznačně byl nelidský, zločinecký, necivilizovaný, odsouzeníhodný. To však současně neznamená, že by neměl být studován a připomínán - právě naopak.

Re-enactment je jednou z možností, jedním z prostředků, jimiž lze k vojenské historii přistupovat. A zúročit se pak zkušenosti, poznatky, vědomosti a dovednosti dají například a nejen při natáčení historických filmů či dokumentů. Jako se to stalo nyní. BBC, britská veřejnoprávní televize, natáčí historický dokument z období druhé světové války. A využije při tom služeb členů českých klubů vojenské historie. A ti se při této bohulibé činnosti vyfotí ve svých replikách uniforem. A jak se to dnes dělá, pochlubí se fotkou ze zajímavé situace na sociálních sítích, kam dávají miliardy lidí miliardy miliard nesmyslů, drzostí, hloupostí, zbytečností a jiných povolených a tolerovaných produktů své existence. A také skutečně zle myšlených a zlo vyjadřujících příspěvků - ale toto?Mladý pán se vyfotil v uniformě Wehrmachtu. A od facebooku za zveřejnění fotografie, kde stojí s čepicí v podpaží, dostal třicetidenní ban. Protože patrně nacismus, zlo, netolerance. A tím, že takové fotografie nebudou, bude svět lepší, a "komunita" respektující vágní pravidla bude žít své životy v blaženosti navždy.

Tento boj proti, jak masmédia říkají, "krajní pravici", proti nacismu a neonacismu, je podobně absurdní jako v úvodu zmíněný "boj" Evropské unie proti terorismu formou navyšování administrativních povinnosti a hloupých překážek spjatých s legálním držením zbraní, a nejen těch zcela neškodných doutnákových mušket s furketou, bez níž žádný terorista nikoho nezasáhne ani na 50 metrů. Často se setkáváme s tvrzením, že si re-enactoři na válku jen hrají, že o skutečné válce nic nevědí, a že si ji malují narůžovo. Jistě, takoví někteří jsou. Ale právě zájem o vojenské dějiny přece vede k jejímu poznávání; jak jinak, kromě skutečného prožitku, který si nepřeje nikdo, lze "poznat válku", než se zajímat, číst, sledovat dokumenty, a případně se také snažit tuto historii "re-enactovat", zpřítomňovat, a svůj zájem sdílet v rámci KVH. Včetně vojenských dějin nacistického Německa.

Psali jsme: Směrnice o zbraních a vojenská historie: aktuální situace

Ne všichni Němci byli nacisté. A ne všichni vojáci Wehrmachtu byli nacisté. Ostatně: bylo mezi nimi mnoho etnických Čechů, kteří se po Mnichovu stali občany Říše a platila pro ně branná povinnost. "Hlídači dobra" ostatně blokováním fotografií německých uniforem nejen kloužou po povrchu, ale dramaticky neměří všem stejně. Uniformu NKVD by nejspíše ani nepoznali, natož aby ji blokovali. Německo je přísné na jakoukoli nacistickou symboliku do té míry, že zakazuje plastikovým modelářům svastiky na ocasních plochách letadélek. Asi málokdo má pocit, že by to neonacistické scéně v té krásné zemi nějak vadilo. Našla si, nejen tam a nejen proto, nové zástupné symboly a zkratky, a systém se dostává do spirály. Kdo neumí rozlišovat mezi historií, zájmem o historii, a ideologií vyšinutých blbců, neměl by pracovat na pozici cenzora sociálních sítí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace