Jak hrdinná doga zneškodnila německou zápalnou bombu. Uhasila ji ,,označkováním"

Jak hrdinná doga zneškodnila německou zápalnou bombu. Uhasila ji ,,označkováním&quote;
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0)
17 / 10 / 2020, 10:00

Doga Juliana je dalším z celé řady zvířat, které se vyznamenaly během první či druhé světové války.

Nejen lidé vepsali svůj rukopis do hrdinských činů, ale byla to také zvířata, která sehrála důležitou roli při záchraně životů. A jedním z nich byla i britská doga jménem Juliana.

V roce 1941 zažívala Velká Británie těžkou zkoušku. Německo po neúspěšné invazi ji zasypávalo bombami a vzdušnými nálety na strategicky důležitá místa. Bombardovací kampaň si vyžádala kromě obrovských materiálních škod, kdy bylo srovnáno se zemí asi 2 miliony domů, samozřejmě i lidské životy. Podle odhadů zemřelo během německé kampaně přes 40 000 civilistů.

V dubnu 1941 jedna ze zápalných bomb propadla střechou do jednoho z domů, kde Juliana a její majitel žili. Schylovalo se k nejhoršímu, ale doga ,,duchapřítomně" přišla k bombě, následně si na ni stoupla a ,,označkovala" ji, čím došlo k jejímu uhašení a bomba nakonec nevybuchla. Za tento čin si Juliana vysloužila medaili Modrého kříže.

Ale to nebylo všechno, protože Juliana se vyznamenala ještě jednou a také zachraňovala životy. V roce 1944 vypukl v obuvnickém obchodě jejího majitele požár. Juliana se zachovala stejně pohotově jako před třemi roky a zalarmovala rodinu majitele, že právě hoří. Obchod byl evakuován a nikdo nepřišel o život díky dalšímu pohotovému ,,zásahu" dogy. Za to pak Juliana dostala druhou medaili Modrého kříže.

Zároveň se však blížil i konec statečné dogy. V roce 1946 totiž pozřela otrávené jídlo, které jí někdo podstrčil a Juliana zemřela. Na dogu se však v žádném případě nezapomnělo a Juliana se nesmazatelně zapsala do kronik druhé světové války, kde hlavní slovo měli zvířecí hrdinové.

 

Zdroj: We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace