Jak Izraelci naplánovali zabití Saddáma Husajna

Jak Izraelci naplánovali zabití Saddáma Husajna
Autor: Pixabay volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 09 / 2020, 10:00

Během Války v Zálivu uskutečnily koaliční síly více než 2 000 útoků proti iráckým cílům. Irácký diktátor Saddám Husajn jako odplatu odpálil rakety Scud na Izrael.

Izrael ale nebyl součástí proti irácké koalice. Ze strany Saddáma to byl chladný kalkul, kdy irácký diktátor doufal, že pokud Izrael na útoky odpoví, arabské státy, které byly v koalici proti Iráku, se ocitnou v nepříjemné situaci, kdy budou bojovat po boku Izraele, místo proti němu.

Irák odpálil na Izrael během 17 dnů 39 raket Scud a to do hustě osídlených oblastí u Tel Avivu a Haify. 147 občanů Izraele během těchto útoků zahynulo. Izrael útoky na svoje území a své lidi neodpouští, koneckonců arabští teroristé, kteří zavraždili v Mnichově 1972 11 Izraelců, byli Mossadem nemilosrdně zlikvidování během operace Boží hněv.

Protože USA chtěly podobné reakci zabránit, Izraelci přišli s operací nazvanou Brumble Bush, tedy Ostružinový keř. Agent Nadav Zeevi měl najít vzorec v Saddámově chování a pohybu. Poté by Izraelci sledovali iráckého diktátora, aby zjistili, kde se zdrží déle a následně by zaútočili.

Cílem nebylo Saddáma zajmout, ale definitivně zlikvidovat. Jednou z variant bylo zabít Saddáma během pohřbu odpálením raket. Agenti ale narazili na neřešitelný problém, kdy se zdvojnásobil počet Saddámových dvojníků, a když se agent Zeevi pokusil vystopovat pravého Saddáma podle diktátorovi milenky, Iráčané poslali na scénu dvojnice této milenky.

A aby to bylo ještě horší, během přípravy útoku se izraelských vojákům povedlo odpálit raketu a zabít 5 svých spolubojovníků. Operace Brumble Bush byla následně  zrušena.

 

Zdroj: We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace