Jak Izraelci omylem napadli Američany. Tragická záměna, která stála život desítky lidí

Jak Izraelci omylem napadli Američany. Tragická záměna, která stála život desítky lidí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Poškozená USS Liberty
02 / 10 / 2022, 16:00

Během šestidenní války byla omylem napadena americká loď USS Liberty Izraelci, kteří ji zaměnili za egyptské plavidlo. Nešťastný incident stál život 34 Američanů.

V roce 1967 se odehrálo další kolo bojů mezi arabskou koalicí a Izraelem v tzv. šestidenní válce. Arabská koalice musela pod izraelským náporem kapitulovat a Egypt v důsledku porážky ztratil Gazu, Sinaj, Jordánsko Východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu, Sýrii pak prohra stála Golanské výšiny. Výsledky konfliktu pak ovlivňují neklidný region dodnes.

Během šestidenní války však došlo také k incidentu, do něhož se ne vlastním zapříčiněním zapojili i Američané. Špionážní loď USS Liberty byla poprvé nasazena v roce 1965 a operovala u západního břehu Afriky. Během Šestidenní války plula loď v mezinárodních vodách severně od Sinaje. Nicméně Američané ,,nedopatřením" zapomněli svého spojence - Izraelce - informovat o tom, že jejich plavidlo se bude pohybovat v citlivé konfliktní zóně.

Tím se však na druhé straně ocitla USS Liberty v bezprostředním nebezpečí a vystavovala se možnému útoku. V tomto případě však neútočil nepřítel - členové arabské koalice, ale izraelský spojenec. Izrael se obával toho, že egyptská válečná plavidla provedou útok na Izraelce na sinajské pobřežní cestě. Záhy Izraelci objevili, že se blíží neidentifikovaná loď, podle nich možná torpédoborec k pobřeží, nacházející se přibližně 70 mil západně od Gazy.

Posádka USS Liberty si 8. června všimla dvou přelétajících stíhaček bez označení, takže Američané nemohli identifikovat, o jaká letadla se jedná. Později Izraelci vypověděli, že právě tyto dva stíhače pátrali po egyptské ponorce. Původně se Izraelci domnívali, že USS Liberty není nepřátelské plavidlo, nicméně to se změnilo s tím, že dotyčný důstojník, který měl právě službu v Centrálním pobřežním velení, usoudil, že se jedná o nepřátelské, v tomto případě egyptské plavidlo, a nařídil útok.

Odpoledne 8. června 1967 tak nikdo z posádky USS Liberty netušil, že se na něj chystá útok, a to od vlastních spojenců. Několik izraelských stíhačů provedlo vzdušný úder, v důsledku něhož zemřelo 9 členů posádky. Následoval útok tří izraelských torpédových člunů a vypustily na americkou loď pět torpéd. Během intenzivního útoku zahynulo celkem 34 Američanů, zraněno bylo téměř 200 dalších členů posádky. Ta se snažila během útoku ještě o komunikaci, nicméně ta nefungovala, a tak se snažila ještě ,,na poslední chvíli" vztyčit velkou americkou vlajku, aby se loď identifikovala. Nicméně ani to nepomohlo a útok tak pokračoval dál.

Poškozená USS Liberty sice zůstala na hladině, byla později eskortována na Maltu, aby se podrobila opravám, nicméně už ji Američané nikdy nenasadili na žádnou operaci. V roce 1968 loď Američané vyřadili z aktivní služby a o pět později plavidlo koupila společnost Boston Metals Company za přibližně 100 tisíc dolarů na sešrotování.

Poté, co Izraelci zjistili, že zaútočili ,,nedopatřením" na vlastního spojence, se americké straně omluvili a jako kompenzaci pozůstalým zaplatili odškodnění, které činilo téměř 13 milionů dolarů. Podle Izraelců byla USS Liberty zaměněna za egyptské válečné plavidlo, které mělo zaútočit na izraelské jednotky na Sinaji. Piloti neviděli žádné označení na lodi, nicméně přeživší incidentu později vypověděli, že na USS Liberty byly tři viditelné vlajky.

Ani nekolik desítek let po incidentu však neutichly hlasy, které s oficiální verzí souhlasily. Ba naopak, podle některých přeživších, jako například Garyho Brummetta, kterému bylo v době útoku 21 let, se sami Američané podíleli na pokusu vše ututlat, aby se incident nedostal na veřejnost. Podle býalého amerického náčelníka námořních operací admirála Thomase Moorera Izraelci zaútočili na USS Liberty úmyslně a navrhoval, aby Kongres incident důkladně vyšetřil. Nicméně administrativa prezidenta Lyndona Johnsona uzavřela celou událost tím, že se jednalo o omyl a přiklonila se k izraelské verzi.

Zdroj: argunners.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace