Jak osmnáctiletá hvězda francouzského odboje zajala 25 nacistů a další zabila

Jak osmnáctiletá hvězda francouzského odboje zajala 25 nacistů a další zabila
Autor: Wikipedia public domain |Popisek: Simone Segouinová
25 / 08 / 2019, 16:00

Simone Segouinová dosáhla sotva zletilosti, když se stala velmi platnou členkou protinacistického odboje v závěru války. Podílela se aktivně na osvobozování Paříže v srpnu 1944. Francouzské hlavní město bylo osvobozeno právě před 75 lety.

Segouinová se narodila v roce 1925 v Thivars v severní Francii. Již ve velmi mladém věku se stala protinacistickou bojovnicí, a to ne ledasjakou. Nicole Minet, jak znělo její ,,válečné "jméno, se rychle osvědčilo i mezi jejími mužskými kolegy, zvláště pak při osvobozování Paříže. ,,Poznávacím" znamením Segouinové byla čepice, krátká sukně a ,,nezbytný" samopal MP-40, s nímž dokázala zacházet na svůj věk velmi zdatně.

V odboji však ,začínala od píky, kdy například ukradla německému vojenskému administrativnímu pracovníkovi kolo, které mimochodem později využívala pro plnění různých úkolů. Později, když už získala přes svůj mladý věk důvěru svých spolubojovníků, nechávala například už vykolejit vlaky nebo vyhazovala do povětří mosty a další stavby. Ke konci války pravidelně nasazovala život při plnění riskantních úkolů, jež mohly její partyzánskou organizaci prozradit.

,,Mistrovský" kousek Segouinové pak přišel ke sklonku války, když bylo jasné, že Německo ji nemá šanci vyhrát. Při osvobozování Paříže (19. 8. - 25. 8. 1944) se ,,blýskla", když se svými spolubojovníky zajala ve městě Chartres, kde nepřítel kladl tuhý odpor, 25 nacistů. Další pak sama zabila při ,,čištění" města. 

K tomu v roce 2016 v rozhovoru pro Daily Express řekla: ,,Jedním z mých nejlepších dnů bylo to, když se nám podařilo zajmout 25 německých vojáků ke konci války. Byl to dobrý pocit, když jsme věděli, že už brzy osvobodíme naši zemi," V interview pak vyzdvihla i moment, kdy se v osvobozené Paříži setkala s pozdějším prezidentem Charlesem de Gaullem.

Za své odbojové zásluhy včetně zajetí 25 nacistických vojáků v Chartres pak Segouinová po válce získala Válečný kříž a zároveň byla povýšena do hodnosti poručíka. Po skončení války se stala zdravotní sestrou a pomáhala druhým. Segouinová stále žije a je jí 93 let.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace