Jak Rudoarmějci osedlali americké motorky. Legendární Harley-Davidson jako jejich nejoblíbenější válečný stroj

Jak Rudoarmějci osedlali americké motorky. Legendární Harley-Davidson jako jejich nejoblíbenější válečný stroj
Autor fotografie: Jccooper, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Motocykl Harley-Davidson
21 / 09 / 2023, 10:00

Není až tak známou skutečnosti, že Rudoarmějci jezdili během druhé světové války na proslulých motocyklech Harley-Davidson. Ten si skutečně zamilovali.

Příslušníci Rudé armády dostávali od západních spojenců, Američanů rozličný vojenský a další materiál. Mezi nimi proudil do SSSR i slavný motocykl Harley-Davidson, který Sovětům doslova v pravý čas vytrhával příslovečný trn z paty, protože před existenční válkou s nacistickým Německem měli nedostatek kvalitních a použitelných motocyklů.

Sověti měli navíc štěstí, že se tento motocykl dostával obráncům před německou invazí ve velkém množství - bylo dodáno více než 21 000 kusů.

A tak se poměrně rychle Harley-Davidson stal v Rudé armádě jedním z nejpoužívanějších motocyklů a dlužno dodat, že sami vojáci si jej nemohli vynachválit. Mohli počítat s jeho spolehlivostí, odolností, vysokou kvalitou, komfortem, výkonným motorem a také velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Tedy něčím, co dříve u sovětských strojů nebylo zdaleka samozřejmostí.

Harley-Davidson byl uzpůsoben válečným účelům, měl přihrádku na převoz radiokomunikačního vybavení, speciální místo pro uložení munice a také zvláštní pouzdro na legendární americký samopal Thompson, který byl Američany také do Sovětského svazu ve velkém množství dovážen.

Americký motocykl byl používán k rozmanitým účelům, například průzkumu, převážení a samozřejmě si našly i cestu k bojům s nacisickým nepřítelem. Mobilní jednotky vybavené americkými motocykly využívaly skutečnosti, že stroj je rychlý a také dobře vybavený. Tyto jednotky tak například mohly obsazovat v rychlém sledu mosty, říční přechody, dostat se hlouběji do nepřátelských linií a operovat na poměrně velké vzdálenosti.

Harleye se ukázaly ve válce jako velmi užitečný nástroj, který měl široké uplatnění. Sovětské Harleye-Davidsony také dorazily v roce 1945 do Berlína, ale bylo možné je také spatřit v Mandžusku ve válce proti Japonsku, kterou mu Sovětský svaz vyhlásil 8. srpna 1945.

A oblíbený motocykl rozhodně nezapadl. Našel využití také po skončení válečného konfliktu. Používala je například moskevská policie a další bezpečnostní složky.

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.