Jak se spojenci vzájemně pobili na východní frontě. Srbsko jako dějiště nemilosrdné řeže

Jak se spojenci vzájemně pobili na východní frontě. Srbsko jako dějiště nemilosrdné řeže
Autor fotografie: U.S. Air Force, Wikipedia, Public Domain|Popisek: P-38 Lighting
30 / 04 / 2020, 10:00

Ač se to možná může zdát nepravděpodobné, spojenci - Američané a Sověti se spolu utkali 7. listopadu 1944 nad srbským městem Niš.

V říjnu 1944 stále zuřila po celé Evropě válka. Na východní frontě se jednotky Rudé armády v Jugoslávii přesouvaly, aby podpořily další sovětské síly v regionu, když na ně 7. listopadu zaútočily tři americké letky vyzbrojené stroji P-38 Lightning.

V reakci na to sovětské letectvo poslalo do vzduchu dvě jednotky vyzbrojené asi nejlepším sovětským stíhacím letadlem té doby, Jakovlevem Jak-3.

                                

                                                                         Zdroj: youtube

Sovětské Jaky bojovaly proti Američanům asi 15 minut nad jugoslávským (nyní srbským) městem Niš. Nikdo dodnes přesně neví, jak a kde chyba začala, ale každá strana bojovala proti té druhé s tím, že bojuje s nacisty.

Chyba každopádně stála jak Sověty, tak Američany desítky životů a američtí piloti poznali na vlastní kůži brutalitu soubojů na východní frontě. Podle Sovětů se americké stíhačky ocitly asi 400 kilometrů od svého kurzu a jejich piloti vyhodnotili Rudou armádu, jako ustupující německé jednotky. Podle jiné verze se sice obě strany měly setkat, ale Rudá armáda postupovala tak rychle, že se ocitla o 100 kilometrů dál, než ji američtí piloti čekali a tak došlo k omylu.

Bez ohledu na to jak k bitvě došlo, výsledkem byla intenzivní letecká bitva, kterou obě země udržovaly jako tajnou desítky let. Ve skutečnosti je většina oficiálních údajů stále klasifikována jako tajné, ale jak Spojené státy, tak Rusko připouštějí, že se tato událost stala. Odhaduje se, že 31 sovětských vojáků zemřelo během útoku P-38 na sovětskou kolonu vozidel, včetně velitele, generálporučíka Kotova.

Patnáctiminutového boje, kdy na sebe útočily letouny s rudými a bílými hvězdami se zúčastnilo i sovětské letecké eso Koldunov. Podle USA byly zničeny 4 Jaky a 2 P-38, podle sovětských zdrojů bylo skóre opačné.

Další zdokumentované střetnutí pilotů obou zemí, už jako regulérních nepřátel nastalo během Korejské války při útoku na přehradu Sui-ho. Neoficiálně docházelo ke střetům jak nad Korejí, Vietnamem či jinými „bojišti“ studené války.

 

Zdroj: WeAreMighty

Tagy článku