Na chvilku, ale platila. Svastika se objevila na ruských bankovkách

Na chvilku, ale platila. Svastika se objevila na ruských bankovkách
Autor: Cytadela, Wikimedia Commons
27 / 07 / 2020, 16:30

Asi nemusíme připomínat, jak nacisté znesvětili dávný symbol - svastiku, nicméně je zajímavé, že ta se objevila ještě před druhou světovou válkou na bankovkách pozdějšího úhlavního nepřítele Německa.

Svastika představovala náboženský symbol v řadě kultur po celém světě. Nacisté však tento symbol znesvětili pravotočivou svastikou. Dříve bylo možné vidět svastiku i na finských stíhačích, které samozřejmě neměli s Luftwaffe nic společného, jako znak na americké 45. pěchotní divizi, nebo na coca-cole či pivních lahvích Carlsberg.

Svastika se vyskytuje v mnoha kulturách po celém světě buď jako náboženský symbol, symbol různých organizací a politických směrů, nebo prostě jako dekorativní prvek. Dnes je v západní kultuře pravotočivá svastika známá především jako hákový kříž (něm. Hakenkreuz), symbol nacismu.

Méně známým faktem však je, že se svastika objevila svého času i na ruských bankovkách po únorové revoluci v roce 1917, která svrhla nenáviděný carismus. Jedno z prvních rozhodnutí, které udělala Prozatimní vláda, bylo totiž vytištění nových bankovek. A to i se svastikou. Nicméně Prozatimní vláda byla smetena již brzy říjnovou revolucí a vynesla k moci bolševiky v čele s V. I. Leninem.

V nastalém chaosu krvavé občanské války neměli bolševici technické ani časové kapacity, aby mohli tisknout nové bankovky, a tak tedy platily ty, které nechala ještě vytisknout Prozatimní vláda. V platnosti zůstaly ,,svastikové bankovky" až do roku 1922.

Svastika se neobjevila pouze na bankovkách, ale rovněž hojně v sovětských dokumentech ve dvacátých letech. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v lednu 1933 však začala mít tento dávný náboženský symbol přece jen negativní konotace. Sovětské úřady se tak postaraly postupně o to, aby zmizely z již zmíněných dokumentů, knih či výtvarných děl, nebo byly přeloženy na zvláštní místa tak, aby je nemohla vidět veřejnost.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace