Autor: Cytadela, Wikimedia Commons
Asi nemusíme připomínat, jak nacisté znesvětili dávný symbol - svastiku, nicméně je zajímavé, že ta se objevila ještě před druhou světovou válkou na bankovkách pozdějšího úhlavního nepřítele Německa.
Svastika představovala náboženský symbol v řadě kultur po celém světě. Nacisté však tento symbol znesvětili pravotočivou svastikou. Dříve bylo možné vidět svastiku i na finských stíhačích, které samozřejmě neměli s Luftwaffe nic společného, jako znak na americké 45. pěchotní divizi, nebo na coca-cole či pivních lahvích Carlsberg.
Svastika se vyskytuje v mnoha kulturách po celém světě buď jako náboženský symbol, symbol různých organizací a politických směrů, nebo prostě jako dekorativní prvek. Dnes je v západní kultuře pravotočivá svastika známá především jako hákový kříž (něm. Hakenkreuz), symbol nacismu.
Méně známým faktem však je, že se svastika objevila svého času i na ruských bankovkách po únorové revoluci v roce 1917, která svrhla nenáviděný carismus. Jedno z prvních rozhodnutí, které udělala Prozatimní vláda, bylo totiž vytištění nových bankovek. A to i se svastikou. Nicméně Prozatimní vláda byla smetena již brzy říjnovou revolucí a vynesla k moci bolševiky v čele s V. I. Leninem.
V nastalém chaosu krvavé občanské války neměli bolševici technické ani časové kapacity, aby mohli tisknout nové bankovky, a tak tedy platily ty, které nechala ještě vytisknout Prozatimní vláda. V platnosti zůstaly ,,svastikové bankovky" až do roku 1922.
Svastika se neobjevila pouze na bankovkách, ale rovněž hojně v sovětských dokumentech ve dvacátých letech. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v lednu 1933 však začala mít tento dávný náboženský symbol přece jen negativní konotace. Sovětské úřady se tak postaraly postupně o to, aby zmizely z již zmíněných dokumentů, knih či výtvarných děl, nebo byly přeloženy na zvláštní místa tak, aby je nemohla vidět veřejnost.
Zdroj: Russia Beyond