Jak se USA mstily za Pearl Harbor. Prezident Roosevelt nakázal převézt japonské Američany do internačních táborů

Jak se USA mstily za Pearl Harbor. Prezident Roosevelt nakázal převézt japonské Američany do internačních táborů
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo
13 / 12 / 2022, 10:00

Napadení americké tichomořské základny Pearl Harbor mělo pro japonské Američany neblahé důsledky. Prezident Franklin D. Roosevelt se rozhodl k ráznému kroku.

Japonský útok na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941 měl kromě vojenských, politických a ekonomických aspektů i další důsledky, které se týkaly japonských Američanů. Stejně jako hrozilo nebezpečí Američanům, kteří se nacházeli v době útoku na Pearl Harbor v Japonsku, i japonští Američané doplatili na ,,den hanby". Amerika bylo po tomto útoku v šoku a hledala bezprostředně odvetná opatření proti nepříteli, s nímž sváděla nelítostné bitvy zejména v Pacifiku. A dlužno dodat, že na japonské Američany, kteří zde žili třeba celý život, se právě snesl hněv Američanů.

Prezident Franklin D. Roosevelt nařídil v únoru 1942, tedy dva měsíce po japonském napadení Pearl Harboru, uvěznění 110 000 japonských Američanů žijících v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu. Byli na prezidentův příkaz převezeni do internačních táborů na odlehlá místa po celé USA. Většina z těchto japonských Američanů byli mladí lidé, kteří ani nenabyli volebního práva, a jednalo se rovněž o lidi, kteří již byli s USA kulturně srostlí, neboť zde žili prakticky celý život.

Podle Roosevelta však představovali po útoku Japonců na Pearl Harbor bezpečnostní riziko pro USA, i když se ve skutečnosti ničím neprovinili. Zpravodajská služba amerického námořnictva přitom vyhodnotila v lednu 1942, že z více než 100 000 japonských Američanů představovalo skutečné bezpečnostní riziko pouze 3 500 z nich. Americká vláda také věděla o tom, že nikdo z nich neprováděl špionážní činnost pro Japonsko, jak se předpokládalo. To ovšem nezabránilo tomu, aby Roosevelt tento příkaz vydal.

Podle Komise pro válečnou relokaci internaci civilistů, která později vznikla, byl tento prezidentův krok motivován ,,rasovými předsudky, válečnou hysterií a selháním politického vedení".

A jistě není nutno připomínat, že pro tyto americké Japonce bylo Rooseveltovo rozhodnutí šokem. Ze dne na den museli opustit své domovy a svůj životní standard, který museli vyměnit za internační tábory určených speciálně pro ně. Ty sice neměly charakter nacistických koncentračních táborů, přesto v nich panovaly nevyhovující podmínky. Psychické trauma a další strádání se tak podepsalo na řadě z nich a ti potom umírali předčasně. V internačním táboře Manzanar v Kalifornii například zemřelo i několik desítek vězňů.

Až v roce 1983 uznala americká vláda zodpovědnost za internaci japonských Američanů a v roce 1988 bylo schváleno odškodnění pro žijící oběti.
 
Zdroj: argunners.com

Tagy článku