Patrně jediný Polynésan v armádě carského Ruska, Marcel Pliat, byl během první světové války dvakrát vyznamenán za statečnost.
Afričané, Polynésané nebo Indové byli běžnou součástí francouzské nebo britské armády během Velké války, ale najít podobně exotického vojáka v ruské armádě bylo téměř nemožné. Ale jeden Polynésan přesto carovi sloužil a byl dokonce dvakrát vyznamenán za statečnost.
Marcel Pliat se nenarodil v ruské říši, ale přestěhoval se tam s matkou jako dospívající mladík z Francouzské Polynésie. Brzy se tato neznámá chladná země stala jeho skutečnou domovinou. Naučil se jazyk, stal se dělníkem a oženil se s ruskou ženou, se kterou měl dítě.
Když vypukla první světová válka, Marcel byl povinen jako francouzský občan se přihlásit do služby ve francouzské armádě. Místo toho se ale dobrovolně rozhodl bojovat za Rusko, s nímž měl mnohem víc společného.
Jeho vynikající technické dovednosti mu umožnily postoupit v krátké době z řidiče automobilu do kokpitu letadla. Pliat se stal mechanikem a střelcem na těžkém bombardéru Ilja Muromec.

Zpočátku Marcelův exotický původ vzbuzoval podezření mezi jeho spolubojovníky, ale jeho oddanost a profesionalita si brzy získala jejich srdce.
Dvojnásobný hrdina
13. dubna 1916 Pliatův bombardér obdržel rozkaz k bombardování železniční stanice Daudzeva. Nečekaně byla stanice těžce chráněna protiletadlovými zbraněmi a obrovský stroj byl doslova prošpikován kulkami a střepinami granátů.
Psali jsme
Adrian Paul Ghislain Carton de Wiart drží jeden zajímavý unikát: bojoval ve válkách téměř 50 let, přesto všechny přežil.
Poškozené letadlo se začalo stáčet tak prudce, že Marcel vypadl z kabiny a zachránil se jen díky tomu, že se zachytil svým pásem o konstrukci letadla. Poté, co znovu získal vědomí, Marcel vystoupil na křídlo a začal opravovat poškozený motor. Hodinu strávil Marcel na křídle, ale jeho práce umožnila bombardéru vrátit se domů.
Za tento čin byl Marcel vyznamenán křížem sv. Jiří 3. třídy a získal hodnost Feldwebla.
V říjnu 1916 dostal Marcel Pilat další šanci ukázat, co v něm vězí. Jeho letadlo se zúčastnilo letecké bitvy se třemi německými stíhacími stroji. Polynésan ve službách cara sestřelil dva z nich a třetí stroj zahnal na útěk.
Toto vzdušné vítězství Němce šokovalo a báli se pak několik měsíců po této akci napadat ruské „létající pevnosti“. Za tuto bitvu získal Marcel Pliat svůj druhý a poslední kříž sv. Jiří.
Projektování letadel
Marcel Pliat se vyznamenal nejen na bojištích Velké války, ale také během konstrukce letadel. Jeho zkušenost jako mechanika ho přivedla do kontaktu se slavným návrhářem letadel Igorem Sikorskym. Pliat mu navrhl provést několik změn v designu bombardéru Ilja Muromec, které Sikorsky přijal a použil v budoucích modelech svých letadel.
Není známo, zda Marcel Pliat byl zabit v akci nebo se přestěhoval do Francie se svou rodinou, aby se vyhnul hrůzám nadcházející revoluce a občanské války. Po roce 1916 zmizel ze záznamů a jeho další osud zůstává neznámý.
Zdroj: RBTH.com
Tagy