Jak Severní Korea chtěla ruskou raketou poslat k zemi americký neviditelný letoun

Jak Severní Korea chtěla ruskou raketou poslat k zemi americký neviditelný letoun
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: SR-71 Blackbird
25 / 02 / 2021, 10:00

V roce 1981 měla v hledáčku severokorejská protivzdušná obrana americký letoun SR-71 Blackbird.

Pro konstrukci stroje byl použit hlavně titan a umožňoval tak, aby letoun odolával teplotám povrchu až 300 stupňů Celsia. Dilatační spáry umožňovaly, aby se letoun během letu protáhl až o 0,1 metru. Díky tomu z letadla před vzletem unikalo palivo a těsnit stroj začal až při určité rychlosti.

Mimochodem titan v té době dokázal vyrábět pouze Sovětský svaz, a proto ho CIA nakupovala od svého úhlavního nepřítele pomocí nastrčených firem.

Celkem bylo vyrobeno 32 těchto neuvěřitelných strojů. Dvanáct z nich bylo ztraceno při nehodách, ale žádný kvůli nepřátelským akcím. To ale neznamená, že letadla nebyla nasazena do nebezpečných situací. Ve skutečnosti, během vietnamské války bylo na tyto stroje odpáleno více než 800 nepřátelských raket, ale ani jedna z nich nedosáhla svého cíle.

Stroje Lockheed SR-71 také létaly mise nad Severní Koreou, kde byly také zaměřovány. V roce 1981 odpálila protivzdušná obrana Severní Koreje ruskou řízenou raketu na SR-71 Blackbird. Stalo se tak během letu tohoto stroje 26. srpna 1981, kdy byly obavy, že komunistický režim chystá invazi na jih.

Co bylo ale na tomto útoku zvláštní a jiné byl fakt, že Severní Korea odpálila raketa na stroj nacházející se nad demilitarizovanou zónou. Podobné mise znamenaly několik průletů nad DMZ a piloti Maury Rosenberg a Ed McKinn právě prolétali nad oblastí potřetí, když uviděli stoupající raketu. Rosenberg otočil letadlo doprava směrem od hranice se Severní Koreou a on i McKinn sledovali, jak raketa explodovala. Americký stroj unikl jedině díky své vysoké rychlosti.

Sovětský svaz v reakci na SR-71 vytvořil stíhač Mig-25, ale ani ten nebyl schopen zabránit Blackbirdu doletět tam, kam chtěl. Krk zlomil tomuto stroji až konec studené války.

 

Zdroj: Business Insider

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace