Jak si Američané zkoumali Hitlera: Úplná paranoidní troska, která není schopna navazovat lidské vztahy

Jak si Američané zkoumali Hitlera: Úplná paranoidní troska, která není schopna navazovat lidské vztahy
Autor: public domain|Popisek: Adolf Hitler
27 / 01 / 2021, 10:00

Osobností nacistického diktátora se zabývala řada seriózních odborných studií. Svou ,,troškou do mlýna" přispěl i v roce 1943 předchůdce dnešní CIA Úřad pro strategické služby (Office of Strategic Services). A k jakým závěrům došel?

Nacistický diktátor Adolf Hitler jako člověk se stal již mnohokrát předmětem odborného výzkumu. Hitlerovy povahové rysy, jakož i celou osobnost, zkoumal i předchůdce dnešní CIA Úřad pro strategické služby (Office of Strategic Services). V roce 1943 byl pověřen americký psycholog a profesor na Harvardu Henry Murray, aby vypracoval o Hitlerovi podrobnou studii a pokusil se rovněž předpovědět jeho chování v dalších letech války.

Vznikl 229stránkový hutný materiál, v němž byly vykresleny hlavní Hitlerovy povahové rysy, slabosti a stinné stránky jeho osobnosti. Studie tak poskytla čtenáři hlubší vhled do nitra Hitlerovy velmi problematické osobnosti. Murray popsal Hitlera jako ,,úplnou paranoidní trosku, která není podle něho schopna navazovat lidské vztahy. ,,Je jednou provždy nemožné od něho očekávat lidské zacházení," dodává Murray ve studii.

O osobních rysech

Murray podrobně vylíčil Hitlerovy vlastnosti, povahové rysy i jeho největší strachy. Hitler od mládí trpěl komplexem méněcennosti, která vyplývala z jeho malé a křehké postavy v dětství. Měl ,,zakrnělé" zájmy a ničemu se pořádně nevěnoval, píše dále americký psycholog. ,,Nikdy nepracoval manuálně, nedělal žádný sport a byl shledán jako nezpůsobilý být odveden do armády," zaznamenal Murray. Své slabosti si Hitler kompenzoval brutálním projevem síly, bezohlednou nadvládou a pozdější vojenskou expanzí do Evropy, uvádí Murray.

Murray napsal, že Hitler jako dítě trpěl Oidipovským komplexem, který se rozvinul poté, co náhodně viděl své rodiče při sexu. Pozdější nacistický diktátor byl na svou matku až nezdravě fixován a svého otce viděl jako nepřítele, který v rodině vládl ,,tyranskou přísností", i když k němu předstíral alespoň naoko respekt. Když Hitlerovi zemřela jeho matka, zhroutil se mu bez nadsázky svět.

O sexuálních vztazích

Murray v materiálu poukazuje také na ,,normální" vztahy se ženami, kterých však Hitler nebyl schopen, a projevoval se spíše jako masochista. ,,Neschopen ukázat mužskou sílu před ženou, kompenzuje si tento fakt projevováním své nepřekonatelné síly před muži, a to ve velkém," uvádí ve studii dále Murray.

Když byl ještě chlapec, byl sám přistižen při ,,sexuálním experimentu" s malou dívkou a od té době se mělo u něho vyvinout syfilofobie, tedy chorobný strach před nákazou pohlavní nemocí syfilis. Hitler trpěl strachem, že by mohla být jeho krev ,,kontaminována", a proto považoval sexuální vztahy za něco velmi nečistého, i s pozdějším ohledem na hlásanou doktrínu ,,čistotu rasy". 

Murray v materiálu píše i o tom, že navenek suverénně vystupující vůdce byl ve skutečnosti nerozhodný, trpěl emocionálními kolapsy a hroutil se pod tlakem. Hitlera tak charakterizují prudké výkyvy nálad, která z netečnosti přecházejí v prudké výbuchy vzteku.

O židech

Podle Murrayho dopadl Hitlerův hněv na židy proto, že byli snadným cílem. Murray vysvětluje, že právě židé poskytovali terč, do nichž bylo možné promítnout Hitlerovy vnitřní frustrace a selhání, protože židé navíc nebyli schopni se účinně bránit. A byli to židé, kteří mohli za nenáviděný Versailleský mír, který srazil Německo na kolena, a byl to rovněž také židovský lékař mohl podle Hitlera za smrt jeho matky, která zemřela na rakovinu v roce 1907. A židy vlastně šlo obvinit z čehokoli, když Hitler nastupoval v lednu 1933 k moci.

I když se již mnoho odborníků snažilo postihnout Hitlerovu osobnost do detailu a odhalit nitro, jedno je jisté - jeden z nejkrvavějších diktátorů 20. století nevykazoval chování normálního člověka, protože sám normálním nebyl. Mimochodem i proto chtěli Američané Hitlera, pokud by se jej podařilo zajmout, zkoumat k tomu určeném lékařském zařízení, aby zjistili jeho pohnutky a chování. 30. duben 1945 však všemu učinilo přítrž, když si Hitler sám podal cyankáli a následně prohnal hlavu kulkou. Svět si ale mohl konečně oddechnout.

 

Zdroj: We Are The Mighty

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace