Jak si britský kapitán připsal cenný ,,úlovek". Potopil bolševikům jejich křižník

Jak si britský kapitán připsal cenný ,,úlovek&quote;. Potopil bolševikům jejich křižník
Autor fotografie: public domain|Popisek: Křižník Oleg
02 / 11 / 2020, 16:00

Britský kapitán Augustus Agar dostal v roce 1919 ,,bojový" úkol, měl zaútočit na bývalou carskou flotilu, kterou drželi bolševici v Kronštadtu.

Dva pobřežní čluny, CMB 4 a další vyrazily 17. června 1919 na akci proti lodím schovaným v Kronštadtu. Druhý člun musel akci předčasně ukončit, a tak pokračoval Agarův CMB 4 do zátoky sám. Překonal protilodní sítě a dostal se poblíž velké válečné lodě, když byl zpozorován. CMB 4 byl poškozen palbou ruské lodi a musel se stáhnout k opravám, ale za 20 minut obnovil útok a ruský křižník Oleg, pamětník rusko-japonské války o výtlaku 6 645 tun šel po torpédovém útoku Britů ke dnu.

Štěstí Agarovi a jeho posádce přálo a Britům se povedlo z vosího hnízda, do kterého píchli, zmizet ve zdraví a za svou udatnost obdržel Viktoriin kříž. 30. června 1919 byl Augustus Agar povýšen na poručíka.

18. srpna 1919 vyráží Agar se svým člunem na další akci, ale tentokrát zůstal před Kronštadtským zálivem on a útok vedl Claude Dobson. Výsledkem této akce byly poškozené bitevní lodě Petropavlovsk a Andrej Pervozvanny a potopená opravárenská loď pro ponorky Pamjať Azova o výtlaku 6 734 tun.
Za svou účast v útoku na ruský přístav získal Augustus Agar další vyznamenání - Distinguished Service Order.

Své akce proti bolševické flotile prováděl v dřevěném člunu dlouhém 9 metrů, který dosahoval rychlosti asi 30 uzlů, tedy 56 km/h. Označení tohoto téměř sebevražedného stroje bylo Coastal Motor Boat, ve zkratce CMB.


Zdroj: Navypedia.org, BBC

Tagy článku