Jak si ,,užít" válku. Americký mladík přežil 35 misí nad Evropou

Jak si ,,užít&quote; válku. Americký mladík přežil 35 misí nad Evropou
Autor: Warfarehistorynetwork.com|Popisek: Larry Stevens třetí zleva ve stojící řadě
11 / 10 / 2020, 16:30

Mladík Larry Stevens si ,,užil" druhou světovou válku do sytosti, když absolvoval 35 misí v roli zadního střelce bombardéru B-17.

V roce 1942 už byly USA ve válce s nacistickým Německem, a byla to doba, kdy mladík Larry Stevens právě dokončil střední školu. Právě Stevens byl jedním z mladých mužů, kteří chtěli sloužit své zemi během zatěžkávací válečné zkoušky. Vyjádřil to mimochodem lakonicky i prezident Franklin D. Roosevelt, když prohlásil, že ,,tato generace má setkání se svým osudem." A právě osud si pro Stevense přichystal službu ve slavném bombardéru B-17 Flying Fortress, kde usedl na místo zadního střelce.

V roce 1943 narukoval se dvěma přáteli do armády, a když byl Stevens tázán, kam mají jeho kroky v armádě směřovat, odpověděl, že k letectvu. Posléze přišla nabídka, která se neodmítá - pozice střelce v bombardéru. Stevens ji ,,předběžně" přijal, přece jen se však objevily pochyby, když četl titulek v novinách o ztracených bombardérech B-17 nad německými městy.

Mladík sice váhal, nakonec však nabídku na to, aby byl zadním střelcem v bombardéru po nezbytném výcviku na Floridě, definitivně přijal a válečné dobrodružství tak mohlo začít. Stevens se stal v roce 1943 nedílnou součástí party v bombardéru B-17, kterému byla dána přiléhavá přezdívka z pokeru - Full House.

První misi absolvoval Stevens v dubnu 1944 nad Dijonem, další nad Třetí říší, když byl bombardováno město Brunšvik. V září se Full House zúčastnil operace Frantic, bombardování vybraných cílů ve východním Německu, bombardér B-17 se Stevensem na palubě také ,,promluvil" do bombardování strategicky důležitých ropných území v rumunské Ploješti, které kontrolovali Němci.

Celkem se Stevens účastnil stále jako mladík 35 misí, v některých z nich měl i neuvěřitelné štěstí, že přežil. Za svou odvahu a činy byl oceněn mnoha vyznamenáními, mimo jiné i ruskými či francouzskými.

Po válce se vrátil do vlasti a začal pracovat se svým otcem v jeho firmě. Tam potkal i sekretářku, s níž se posléze oženil. V roce 1955 se pak připojil k hasičské jednotce v rodné Alhambře v Kalifornii, kde odsloužil 31 let a stal se váženým členem tamního sboru a později kapitánem. Mezitím začal psát knihu o svých zážitcích z války, kterou si skutečně ,,užil" do sytosti. Stevensovi je v současnosti 98 let a rád vypráví svůj barvitý válečný příběh dalším generacím.

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace