Sovětský pilot přežil svou smrt a ještě přechytračil nacisty

Sovětský pilot přežil svou smrt a ještě přechytračil nacisty
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: IL-2
03 / 07 / 2019, 13:00

Jednomu ze sestřelených sovětských pilotů se podařil v roce 1942 doslova husarský kousek.

Příběh S. Kuzněcova, který přelstil nacistu a ,,ukradl" mu jeho Messerschmitt, je až neuvěřitelný, ale opravdu se stal. V roce 1942, nedlouho poté, co nacisté zaútočili na Sovětský svaz, se vracel pilot S. Kuzněcov na svou základnu z průzkumné mise nad částí okupovaného území nacisty. Když letěl nad městem Kalinin (dnešní Tver), byl náhle přepaden několika Messerchmitty. Ty jeho Iljušin sestřelily a Kuzněcov havaroval. Co se stalo potom, je vystřižené jako z akčního filmu.

Jeden z nacistických pronásledovatelů Kuzněcova přistál blízko havarovaného Iljušinu a chtěl sovětského pilota dorazit, pokud tedy přežil, a vzít si od něho a z letadla ,,suvenýry". Když však nacistický pilot dorazil k letounu, Kuzněcov už nebyl v kokpitu. Skryl se nedaleko svého letounu a čekal na vhodnou příležitost, jak obelstít svého nepřítele, ,,ukrást" mu jeho Messerschmitt a rychle odletět. Tento ,,drzý" plán mu kupodivu vyšel.

Když se nacistický pilot blížil k Iljušinu, Kuzněcov kradmě vyběhl ze své skrýše a běžel k opodál stojícímu Messerschmittu. Rychle odstartoval a letěl domů na základnu. Jeho problémy však tím neskončily. Když se Kuzněcov blížil na svou základnu, považovali ho jeho spolubojovníci přirozeně za nepřítele a začali na Messerschmitt pálit. Kuzněcovovi se však podařilo kromě sestřelu nacisty přežít i tento útok svých kamarádů. Za svou statečnost byl Kuzněcov odměněn titulem Hrdiny Sovětského svazu.

Další osud statečného pilota však už tak šťastný nebyl. V roce 1944 byl nad Polskem nepřátelskou palbou oslepen, ale dokázal se svým novým strojem Il-2 nouzově přistát. Co se ale stalo s ním potom, zůstává dodnes záhadou.

 

Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace