Jak to vidí umělá inteligence – britský bitevní křižník Hood neměl proti Hitlerově bestii šanci

Jak to vidí umělá inteligence – britský bitevní křižník Hood neměl proti Hitlerově bestii šanci
Autor fotografie: By Ernest Hopkins - This is photograph Q 75272 from the collections of the Imperial War Museums., Public Domain|Popisek: Bitevní křižník Hood neměl proti Bismarcku šanci
11 / 03 / 2023, 11:00

V květnu 1941 došlo k jedné z nejvýznamnějších námořních bitev druhé světové války, a to mezi britským bitevním křižníkem Hood a německou bitevní lodí Bismarck. Tento střet je dodnes velmi zajímavý a diskutovaný mezi historiky a námořními experty, jelikož výsledek této bitvy měl dalekosáhlé dopady na průběh války.

Bismarck byla jedna z největších a nejmodernějších bitevních lodí německého námořnictva, která byla spuštěna na vodu v roce 1939. Její výzbroj se skládala z osmi 38cm děl a mohla dosahovat rychlosti až 30 uzlů. Bismarck byl navržen jako hlavní síla německého námořnictva a měl být klíčovým faktorem v boji proti britským silám.

Britský bitevní křižník Hood měl výzbroj složenou z osmi 38,1cm děl a jeho rychlost dosahovala 32 uzlů. Hood byl považován za jeden z nejmocnějších bitevních křižníků, které britské námořnictvo kdy vlastnilo.

Video: YouTube

10. května 1941 se Bismarck a křižník Prinz Eugen pokusily proniknout z norských vod do Atlantiku. Britské námořnictvo se toho ale dozvědělo a nasadilo mohutné síly, včetně křižníků Norfolk a Suffolk, které měly za úkol sledovat a oznamovat polohu německých plavidel.

11. května se Hood a bitevní loď Prince of Wales dostaly do kontaktu s Bismarckem a Prinzem Eugenem. Došlo k námořní bitvě, která trvala pouhých 8 minut. V této bitvě byl Hood zasažen jedním z granátů z Bismarcku a během několika sekund explodoval. Hood se potopil a většina jeho posádky zahynula. Prince of Wales byla také zasažena, ale podařilo se jí uniknout.

Důvody, proč se bitevnímu křižníku HMS Hood nepodařilo Bismarck potopit, jsou stále diskutované. Někteří historici poukazují na to, že Hood mohl být v té době již zastaralý a jeho pancéřování nebylo dostatečně silné na to, aby odolalo modernímu Bismarcku.

Existovala určitá šance, že by Hood Bismarck potopil, ale to by záviselo na mnoha faktorech a bylo by to velmi náročné. Hood byl sice výkonný bitevní křižník, ale nebyl navržen jako bitevní loď. Jeho pancéřování nebylo tak silné jako u bitevní lodě.

Hood mohl použít svou rychlost a manévrovací schopnosti k tomu, aby se vyhnul palbě Bismarcku a kdyby se Hoodu podařilo zasáhnout Bismarcka, mohl ho poškodit a zpomalit, což by ho učinilo zranitelným. Hood by se ale musel držet na dostatečné vzdálenosti, aby se vyhnul nepřátelské palbě a zároveň mohl útočit, což by bylo velmi obtížné.

V konečném důsledku bylo velmi nepravděpodobné, že by Hood sám dokázal potopit Bismarcka. Bismarck byl navržen jako velmi silná bitevní loď, s vynikající pancéřováním a výkonnými děly. Celkově lze říci, že střet mezi Hoodem a Bismarckem byl nevyrovnaný a Bismarck měl výraznou převahu.

Teoreticky by bylo možné vymyslet scénář, ve kterém by Hood Bismarck potopil, ale bylo by to velmi obtížné a nepravděpodobné. Následující scénář je pouze hypotetický a neznamená, že by byl realizovatelný v praxi.

Hood by se spolu s bitevní lodí Prince of Wales pokusil o útok na Bismarcka. Hood by se snažil udržet vzdálenost asi 16 kilometrů, aby se vyhnul granátům Bismarcku a zároveň mohl útočit.

 Doprovodné torpédoborce by se pokusily o útok z boku, což by mohlo vést k poškození trupu Bismarcku a snížení jeho rychlosti. Pokud by se podařilo zpomalit Bismarck, Hood by mohl pokračovat v útoku, využívat své dělostřelectvo a torpédoborce, aby německou bitevní loď poškodil a nakonec potopil.

Celkově lze říci, že Hood by měl větší šance na úspěch, kdyby se mu podařilo spolupracovat s dalšími loděmi. Šance na to, že Hood by sám potopil Bismarcka, byla velmi malá.

Zdroj: chatGPT – Open AI

 

 

 

Tagy článku