Jak zbavit velení amerického kapitána? Za potopení německé ponorky

Jak zbavit velení amerického kapitána? Za potopení německé ponorky
Autor: https://www.findagrave.com/|Popisek: Herbert G. Claudius
08 / 08 / 2020, 14:00

Herbert G. Claudius byl velitelem hlídkové lodi USS PC-566, která měla chránit pobřeží Lousiany od přítomnosti německých ponorek. V červenci 1942 Claudiusova loď poslala ke dnu nepřátelskou ponorku, za což ale překvapivě kapitán draze zaplatil.

Německé námořnictvo vyslalo do Mexického zálivu na začátku druhé světové války okolo 22 nebo více ponorek, a ty potopily u Texasu a Floridy odhadem 50 lodí. U amerických kapitánů obchodních lodí způsobovaly absolutní zmatek a námořnictvo Spojených států dokázalo potopit pouze jednu z nich. To byla právě U-166 potopená lodí USS PC-566 kapitána Claudia.

30. července 1942 byla torpédována a potopena ponorkou U-166 osobní loď SS Robert E. Lee 45 mil jižně od delty řeky Mississippi. Když Claudius a jeho posádka vpluli do oblasti, spatřili periskop U-166 a posádka americké lodi shodila na ponorku hloubkové nálože. Na hladině se objevila palivová skvrna, což svědčilo o zasažení a možná i zničení nacistického nájezdníka.

Potopenou ponorku později objevil archeolog Robert Ballard a jeho posádka lodi Nautilus, stejná posádka, která v roce 1985 našla legendární Titanic.

Když Claudius ohlásil svůj úspěch námořnictvu, bylo velení k jeho akci skeptické, protože posádka PC-566 ještě neprošla protiponorkovým výcvikem a naopak posádku hlídkové lodi obvinilo ze špatně provedeného útoku. Kapitán Claudius byl zbaven velení a poslán na protiponorkovou školu namísto udělení vyznamenání.

Po přezkoumání důkazů předložených námořnictvu Ballardem a ropnými společnostmi, které také našly vrak, námořnictvo dlouhých 72 let po potopení U-166 uznalo zásluhy kapitána Claudia a v roce 2014 na slavnostním ceremoniálu přijal Claudiův syn Herbert G. Claudius Jr. otcovu medaili za zásluhy od tehdejšího tajemníka námořnictva Raye Mabuse a náčelníka námořních operací admirála Jonathana Greenerta v Pentagonu.

Kapitán Claudius zemřel v roce 1981 po 33 letech námořní služby.


Zdroj: We are the mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace