Jako z akčního filmu: Zběsilá jízda na tanku v dešti kulek. Jeden voják řídil, druhý pobíjel nacisty

Jako z akčního filmu: Zběsilá jízda na tanku v dešti kulek. Jeden voják řídil, druhý pobíjel nacisty
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Llewelyn Chilson
14 / 02 / 2023, 14:00

Llewelyn Chilson byl americký voják, který se zúčastnil akce, která byla jako vystřižená z akčního filmu.

Ben Salomon, Hector Cafferata a mnozí další nasazovali ve druhé světové válce svůj život, aby jiní žili. Jedním z dalších skromných hrdinů byl i americký voják Llewellyn Chilson, který za druhé světové války prokázal nesčetněkrát svou odvahu, za což se mu dostalo velkého uznání, které bylo vyjádřeno mnoha vyznamenáními a medailemi za osobní statečnost.

Chilson se narodil v roce 1920 v Daytonu jako druhý syn Franka a Goldie Chilsonových. Frank byl veteránem z první světové války a to dost možná nasměrovalo synovu další kariéru. Rodina se zanedlouho přestěhovala do města Akron v Ohiu, kde Llewellynův otec pracoval jako řidič autobusu. V roce 1930 však potkalo rodinu neštěstí, když matka budoucího válečného hrdiny sražena nákladním automobilem a na následky zranění zemřela. Tragická nehoda se stala přímo před domem Chilsonových a malého Llewellyna, kterému v té době bylo pouhých deset let, velmi poznamenala.

Chilson jako 16letý opustil střední školu a začal se sám živit. Podobně jako jeho otec pracoval jako řidič. To už se ale nezadržitelně blížila druhá světová válka, do níž USA vstoupily po útoku Japonců na tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941. Tři měsíce poté dostal Chilson povolávací rozkaz, jenže málem ani nenarukoval, protože mu spadlo na nohu těžké kolo, ale nakonec se mladému vojákovi z této šlamastyky podařilo přece jen dostat a se stal brzy na bojištích druhé světové války velmi platným.

V letech 1942-1945 se pak účastnil řady válečných kampaní, mimo jiné vylodění Spojenců na Sicílii v červenci 1943, osvědčil se i v operaci Dragoon, což byla spojenecká invaze v jižní Francii 15. srpna 1944, aktivně si zabojoval i v severní Francii a později v Německu. Blízko francouzské obce Gumbrechtshoffen jako velitel čety ubránil se svými spolubojovníky zdánlivě ,,nehájitelnou" pozici, za což byl navržen na Medaili cti, nejvyšší americké vojenské vyznamenání.

,,Hvězdná chvíle" statečného vojáka pak přišla v Německu na konci války. Ve dnech 26.-31. března 1945 se Chilson několikrát osobně v boji s německým nepřítelem vyznamenal, když mimo jiné vzal za rukojmí přes 200 nacistických vojáků. Za tyto i jiné činy dostal Stříbrnou hvězdu, Bronzovou hvězdu či Záslužnou legii. Radost z těchto vysokých vyznamenání však kalil akorát fakt, že Chilsonův bratr, také voják, Alvin zahynul v únoru 1945 na Filipínách.

Chilson přidal i jeden ,,kousek", jako vystřižený z filmu. Jeho jednotka byla napadena blízko města Horsenthal 31. března 1945. Chilson a několika dalšími spolubojovníky se přes déšť kulek podařilo dostat se do tanku. Jeden voják řídil tank, zatímco Chilson ,,kosil" za zběsilé jízdy nacisty, aniž by mu otevřena palba nepřítele způsobila vážnější zranění.

Po válce se z Chilsona, který se svými hrdinskými skutky zapsal nesmazatelným písmem do historie, stal armádní náborář. Z armády pak odešel v roce 1964. Stal jedním z nejvíce oceňovaných amerických vojáků, který stačil za čtyři válečné roky nasbírat nespočet medailí a vyznamenání. Chilson zemřel v 61 letech.

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku