Janina Lewandowska – polská pilotka zavražděná Sověty v Katyni

Janina Lewandowska – polská pilotka zavražděná Sověty v Katyni
Autor fotografie: By Nieznany - IPN (http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0017/61028/karty.pdf), Domena publiczna|Popisek: Janina Antonina Lewandowska
29 / 10 / 2020, 16:30

Janina Antonina Lewandowska se narodila 22. dubna 1908 v Charkově. Byla polskou pilotkou, kterou za druhé světové války zavraždili Sověti během Katyňském masakru. Její otec, Józef Dowbor-Muśnicki, byl polský generál.

Janina Lewandowska byla jedním z více než 20 000 polských válečných zajatců zavražděných sovětskými jednotkami v katyňském lese ve snaze eliminovat polské elity.

Janina měla tři velké vášně. Létání, parašutismus a zpěv. A ve všech byla skvělá, i když zpěvačkou se nestala. Jako teenager nastoupila do Poznaňského leteckého klubu a získala certifikáty pilota kluzáků a parašutisty. Do roku 1937 se naučila létat na lehkých letadlech. Ve věku 20 let byla první ženou v Evropě, která provedla seskok padákem z výšky více než pěti kilometrů. Krátce před začátkem války se provdala za leteckého instruktora Mieczyslawa Lewandowského, konkrétně 10. června 1939.

V srpnu 1939 byla Lewandowska povolána do služby u 3. vojenského leteckého pluku umístěného poblíž polské Poznaně. Dne 22. září byla její jednotka zajata Sověty. Byla jednou z pouhých dvou důstojníků ve skupině, oba byli převezeni do zajateckého tábora pro polské důstojníky v ruském Kozielsku. Jedna z verzí příběhu říká, že Janina byla sestřelena německým pilotem a po seskoku padákem se ocitla na sovětské straně.

Polská pilotka Lewandowska, rozená Dowbor-Muśnicka, byla s největší pravděpodobností zastřelena 22. dubna 1940, v den svých 32. narozenin. Byla jedinou vojačkou zavražděnou v Katyni.

V dubnu 1943 byly ostatky Janiny Lewandowské nalezeny Němci, kteří objevili masové hroby polských vojáků v Katyňském lese. Němci se nálezu mrtvé ženy lekli a skutečnost, že Sověti zavraždili ženu nezveřejnili. Její lebka se se šesti dalšími dostala k profesoru Bolesławu Popielskému, který je několik desítek let skrýval před polskou bezpečností a NKVD. Těsně před svou smrtí v roce 1997 odhalil tajemství svým spolupracovníkům. Pomocí počítačových metod bylo potvrzeno, že se jedná o pozůstatky obětí Katyně, ale byla identifikována pouze jedna lebka, zavražděné pilotky Janiny Lewandowské, identifikace proběhla v květnu 2005 na Katedře antropologie Univerzity ve Vratislavi.

Po identifikaci 4. listopadu 2005 byla lebka s vojenskými poctami pohřbena ve speciální urně v hrobce rodiny Dowbor-Muśnicki na hřbitově v Lusowě.

Zdroj: ign.gov.pol

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.