Jantarová komnata - ztracený poklad ruských carů

Jantarová komnata - ztracený poklad ruských carů
Popisek: Jantarová komnata
11 / 08 / 2019, 13:00

Může být slavný poklad ukryt v podzemí zámku Frýdlant? Nebo je obklopena trhavinami kdesi v zavalené štole pod polským Walbrzychem?

Hledači pokladů Koper a Richter se domnívají, že v nacistickém vlaku pod Walbrzychem by mohla být ukrytá legendární Jantarová komnata ruských carů. Původní Jantarová komnata byla místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru.

Byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. v berlínském zámku. V roce 1716 byla pruským králem Fridrichem Vilémem věnována ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě roků se pak nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu poblíž Petrohradu. Od roku 1942 byla vystavena v zámku v Kaliningradu; od konce druhé světové války je nezvěstná a mohla se stát jedním z uměleckých děl, které velký sběratel umění Hermann Göring nechal odvézt.

Jantarová komnata se ale teoreticky podle zpráv z roku 2016 může ukrývat i na zámku ve Frýdlantu. Tvrdí to další dva novodobí Indiana Jonesové – Erich Stenz a Georg Mederer z Německa. Roli zde hraje údajné svědectví zámecké kuchařky. Ta viděla vojenskou kolonu, která přivezla bedny s kořistí do zámku následně ukryté v podzemí. Dalším vodítkem ukazujícím na Frýdlant je i radiogram Martina Bormanna, který nařídil, aby komnata byla převezena do Sudet.

Čeští památkáři ale mají jasno – bedny obsahovaly knihy z berlínské knihovny.

Cena ztraceného pokladu se odhaduje asi na 400 000 000 dolarů.

Video vytvořil G_J_Rasputin

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.