Japonec, který chtěl bojovat až do smrti. ,,Kapituloval" až 29 let po skončení druhé světové války

Japonec, který chtěl bojovat až do smrti. ,,Kapituloval&quote; až 29 let po skončení druhé světové války
Autor fotografie: Malacanang Palace, Wikimedia Commons|Popisek: Hiró Onoda (vpravo)
27 / 04 / 2020, 16:00

Možná je to k nevíře, ale Japonec Hiró Onoda nechtěl věřit, že v roce 1945 je druhá světová válka u konce a sám ,,bojoval" až do roku 1974.

Mladý zpravodajský důstojník Hiró Onoda, kterému bylo v roce 1945 23 let, byl vysazen předposlední rok války na Filipínách, kde měl plnit stanovené úkoly. Po skončení druhé světové války 2. září 1945 pokračoval v partyzánské válce spolu s dalšími třemi vojáky i po japonské kapitulaci.

Partyzánský boj měl probíhat především v podmínkách filipínské džungle. Zajímavé bylo, že i když skupina objevila na několika místech letáky oznamující konec války, respektive japonskou kapitulaci, odmítli tomuto tvrzení až na jednoho vojáka ze skupiny uvěřit a označili letáky za falzum.

Onoda s dalšími spolubojovníky se tak chovali, jako by byli stále ve válce. Prováděli zejména na určených místech sabotáže, přepadali civilisty, a dokonce i zabíjeli, aby si zajistili obživu a další nutné potřeby pro svůj ,,boj". Brzy se však o této partyzánské skupině dozvěděla policie, která po ní začala pátrat. Když ji objevila, došlo k přestřelce a naživu zůstal pouze Onoda.

Ten se pak skrýval ve filipínské džungli až do roku 1974, kdy se vzdal až svému bývalému veliteli, který kvůli této ,,kapitulaci" přijel na Filipíny za Onodou. Ten, i když měl být správně souzen za činy, které provedl, však nakonec ve vězení či na popravišti neskončil. Milost mu totiž udělil filipínský prezident Ferdinand Marcos udělil milost. Onoda zemřel ve věku 91 let v roce 2014.

 

Zdroj: argunners.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace