Zvrácené experimenty japonského císařství: Biologická válka stála život statisíců lidí

Zvrácené experimenty japonského císařství: Biologická válka stála život statisíců lidí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo
11 / 02 / 2022, 16:30

Použití bojových plynů je všeobecně známým faktem, Japonci používali například žlutý yperit, nicméně pracovali na smrtících biologických zbraních.

Právě biologické zbraně čekaly na nasazení koncem války, kdy bylo jasné, že se Japonsko nachází v bezvýchodné situaci. Nicméně to neodradilo fanatické Japonce například od plánu nasadit biologické zbraně ve formě moru, který měl být rozneseny po americkém městě San Diego v Kalifornii. Vzhledem k tomu, že se válka již neochvějně blížila ke svému konci, a Japonci chtěli spustit plán 22. 9. 1945 (tedy o 20 dní později po své kapitulaci), nebyl nakonec realizován .

Japonci pak měli k dispozici i zvláštní zařízení, kde probíhaly zvrácené experimenty. V severovýchodní Číně se nacházel tajný vojenský tábor 731 (Jednotka 731), ,,laboratoř smrt". která byla maskována jako instituce zabývající se čištěním vody a měl se zabývat také ochraně proti epidemiím. To však byla jen ironická zástěrka, protože v táboře se epidemie skutečně šířily, a to zcela záměrně. Antrax, cholera, pohlavní nemoci a jiné.

Mimochodem v táboře 731 naplánoval nechvalně známý japonský generál a lékař v jedné osobě Širó Išii i útok dýmějovým morem na čínská města Čangde a Ningbo během druhé japonsko-čínské války.

Ve skutečnosti se zde děly opravdu strašlivé věci. Japonci neváhali podrobit zajatce těm nejkrutějším experimentům. Úmyslně je tak například infikovali dýmějovým morem, který mimochodem vyhubil ve 14. století skoro 30 milionů lidí. Osazenstvo tábora smrti se bez nadsázky vyžívalo v úmyslných infekcích pohlavních chorob nebohých zajatců. Vyskytly se tak případy, kdy těhotná žena byla nakažena syfilidou a následně Japonci ,,zkoumali," jaký vliv má tato nemoc na plod dítěte.

Co se týče používání chemických zbraní v Číně, o všem věděl přímo i císař Hirohito, který ochotně podepisoval objednávky, které upřesňovaly používání chemických zbraní proti čínskému nepříteli. A že Japonci nasazovali toxické plyny skutečně ve velkém, svědčí například bitva o Wuhan v roce 1938, kdy došlo k nasazení toxických plynů skoro ve 400 případech, a to i přestože to bylo v přímém rozporu s Haagskými úmluvami. Bitva o Jičang z října 1941 pak byla svědkem dalšího nasazení granátů se žlutým a červeným plynem. Japonci si posléze pochvalovali, ,,účinek plynu se zdá být značný".

To, že účinek byl opravdu ,,značný", dokladuje fakt, že japonská bakteriologická válka a zvrácené experimenty na lidech a další zvěrstva stála život téměř 600 000 lidí. Byl to jeden z největších japonských zločinů za druhé světové války.

Zdroj: Warhistoryonline.com, Wikipedia

 

Tagy článku