Japonská ponorka I-19 a její drtivý torpédový útok proti americké flotile

Japonská ponorka I-19 a její drtivý torpédový útok proti americké flotile
Popisek: Hořící USS Wasp
22 / 09 / 2019, 13:00

Japonská ponorka třídy Type B1 společnosti Mitsubishi Heavy Industries z Kobe se proslavila během bitvy u Guadalcanalu, kde u Šalamounových ostrovů úspěšně zaútočila na americký svaz a poslala dvě lodě ke dnu.

15. září 1942 americká letadlové lodě USS Wasp, Hornet a bitevní loď North Carolina a dalších deset válečných lodí doprovázely vojenský transport převážející 7. mariňácký regiment ke Guadalcanalu. Poklidný den bez Japonců, když nepočítáme sestřel japonského létajícího člunu ve 12:15 jedním z palubních Wildcatů se dramaticky změnil ve 14:44, kdy hlídky oznámily 3 torpéda směřující na pravobok letadlové lodi USS Wasp.

Ponorka I-19 vypustila na letadlovou loď celkem 6 torpéd a ve 14:45 udeřila tři torpéda do trupu nešťastné letadlové lodi poblíž nádrží a skladů. Dvě torpéda minula Wasp před přídí a jedno z nich udeřilo do torpédoborce třídy Sims, USS O'Brien. Zbývající šesté torpédo zasáhlo asi ve 14:50 bitevní loď USS North Carolina.

O'Brien zasažen torpédem, vzadu hořící Wasp

Na USS Wasp vypuklo peklo a ozývaly se výbuchy z přední části lodi. Letadla na vzletové palubě a v hangáru byla vymrštěna do výšky a po pádu zpět na palubu došlo k poškození přistávacích podvozků letounů. V hangárech a podpalubí vypukly požáry a jejich žár vznítil munici u předních protiletadlových děl. Vodovodní potrubí bylo porušené a nešlo tedy hasit požáry. Loď zpomalila na 10 uzlů a došlo k dalším třem výbuchům. Kapitán Sherman nařídil přeživším v 15:20 opustit hořící loď.

Na palubě zahynulo 196 mužů, na lodě pohybující se okolo hořícího giganta se dostalo 1 946 mužů.

Na hořící opuštěnou loď bylo vypáleno několik torpéd z americké lodi Lansdowne a ve 21:00 klesla letadlová loď třídy Wasp o délce 226 metrů pod vodu.

Zásah torpédoborce USS O'Brien torpédem způsobil průsak mořské vody dovnitř trupu, který ze začátku nevypadl nijak vážně, ale vážné strukturální změny v trupu po výbuchu torpéda způsobily, že za měsíc, 19. října došlo k rozlomení trupu USS O'Brien a torpédoborec, šel ke dnu. Bylo to asi 5 600 kilometrů od místa, kde loď zasáhlo japonské torpédo.

Torpédo, které zasáhlo bitevní loď USS North Carolina přibližně 6 metrů pod hladinou vody, vyrvalo v obšívce otvor asi 9,8 x 5,5 metru a bylo zabito 5 mužů, přední dělová věž byla šokovou vlnou po výbuchu poškozena a nefunkční, ale i s náklonem 5,5 stupně byla loď schopná udržet rychlost 25 uzlů.

Poškození bitevní lodi North Carolina

Japonské ponorce I-19 se podařilo uniknout a dále působit proti americké flotila. Když 16. května 1943 potopila I-19 transportní loď SS William K. Vanderbilt, ponorka se vynořila a její posádka zahájila střelbu z kulometů na námořníky v záchranných člunech a jednoho zabila.

Osud dostihl I-19 25. listopadu 1943 západně od ostrova Makin, kdy ponorku s celou posádkou potopil torpédoborec USS Radford.

 

Zdroj: Banzai FB Group

 

Tagy článku