Japonské sebevražedné torpédo Kaiten. Podmořské kamikaze, které mělo zvrátit průběh války

Japonské sebevražedné torpédo Kaiten. Podmořské kamikaze, které mělo zvrátit průběh války
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Kaiten
07 / 09 / 2021, 16:00

Japonci se snažili všemi prostředky snažili odvrátit průběh války, který se pro ně na konci konfliktu nevyvíjel příznivě. Nasadili proto i sebevražedná torpéda Kaiten.

Kaiten bylo japonské sebevražedné torpédo řízené jedním dobrovolníkem. Tato torpéda měla být vedle použití sebevražedných kamikaze smrtící zbraní, která měla způsobit nepříteli těžké materiální a ildské ztráty. Tento plán však selhal, protože nakonec došlo k vypuštění asi 50 Kaitenů na nepřítele ke konci války, kterému však způsobil pouze menší ztráty.

Myšlenka na zkonstruování sebevražedného torpéda se objevila již v roce 1942, o rok později během strategicky důležité bitvy u Šalamounových ostrovů nabyla myšlenka na sebevražedné torpédo či miniponorku reálnějších obrysů. Postupně vznikly modifikace Kaitenu, které se lišily délkou (v průměru měly Kaiteny okolo 16 metrů), výtlakem, rychlostí a množství náloží.

Čtvrtá modifikace sebevražedného torpéda tak měla výtlak 18 tun, pohybovala se rychlostí 40 uzlů a nesla nálož 1 800 kilogramů, zatímco první typ ,,pouze" 1 550 kilogramů. Kaiteny byly vypouštěny z japonských ponorek, které sloužily jako nosič.

Posádku Kaitenu tvořil pouze jeden dobrovolník, který musel být po fyzické a psychické stránce dostatečně způsobilý. Prostor pro sebevražedného pilota Kaitenu byl značně stísněný. Kabina se necházela uprostřed torpéda a vcházelo se do ní úzkým průlezem. Sebevražedný dobrovolník měl k dispozici jednoduchou přístrojovou desku a sadu základních přístrojů jako gyrokompas, hloubkoměr, palubní hodiny, ukazatel stavu spotřebovaného paliva či manometr tlaku kyslíku.

Dobrovolníci pro sebevražednou misi, se rekrutovali z řad mladíků japonského námořnictva. Bylo jim zpravidla mezi 17 - 28 lety a jejich výcvik probíhal ,,nanečisto" na ostrově Cušima. Nutno dodat, že samotné testování a trénink byly nebezpečné a v důsledku toho mnoho dobrovolníků zemřelo.

misisineva

       Tanker USS Mississinewa (AO-59) - oběť Kaitenu (Foto: Wikimedia Commons, autor neznámý)

 

První ostré nasazení proběhlo v listopadu 1944, ale jak už jsme uvedli, Kaiteny nakonec nezpůsobily zdaleka takové škody, jak si Japonci původně plánovali. Dokázaly potopit jen pár lodí či plavidel a celkové lidské ztráty byly v podstatě zanedbatelné. Tím největším úspěchem tak bylo zřejmě potopení eskortního torpédoborce USS Underhill v roce 1945 nebo tankeru USS Mississinewa v listopadu 1944.

Jednou z posledních akcí Kaitenů měl být útok na ruské konvoje v srpnu 1945, ale mise byla na poslední chvíli zrušena. Stejně jako kamikaze, i Kaiteny tak nemohly zvrátit průběh války, který byl v této době pro Japonce již krajně nepříznivý.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace