Japonské torpédo na rozloučenou. Jak slavný most Golden Gate přežil útok ponorky

Japonské torpédo na rozloučenou. Jak slavný most Golden Gate přežil útok ponorky
Autor fotografie: David Ball, CC BY 2.5|Popisek: Most Golden Gate
09 / 03 / 2022, 16:00

7. 12. 1941 došlo k napadení tichomořské základny Pearl Harbor. Málokdo však ví, že jedna z japonských ponorek se pokusila ,,na rozloučenou" na americkém západním pobřeží zničit i slavný most Golden Gate v San Francisku.

Po japonském nečekaném úderu na tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941 si Američané vůbec nebyli jistí tím, co přijde potom. Rozšiřovala se s nadsázkou řečeno paranoia o dalších sabotérech, špionech, kteří znovu provedou útok na určitém území USA. Američané se však obávali právem, protože Japonci bezprostředně po útoku na Pearl Harbor spustili masivní ponorkovou kampaň, která směřovala na americké západní pobřeží.

Japonci chtěli využít opět momentu překvapení, protože Američané se vzpamatovávali z úderu na svou tichomořskou základnu. Japonci zasahovali vytipované cíle na pobřeží, než zase zmizeli rychle pod hladinou. Tím měli udržovat Američany ve stavu jakéhosi permanentního strachu. Japonci použili 9 ponorek, které se vypravily na západní pobřeží, aby zde útočily na obchodní lodě. 

Jedna z japonských ponorek, I-15 se nejprve vynořila blízko Farallonských ostrovů, asi 40 km od San Franciska, aby dobila baterie. Zůstala v oblasti několik dnů, její záměr pronásledovat americkou obchodní loď se však minul účinkem. Pak byla poslána do San Franciska. Plán na bombardování pobřežních oblastí na Vánoce 1941 ponorkami byl nicméně zpožděn a vzápětí zrušen, protože plavidla neměla dostatečné zásoby paliva.

Ponorkám byl nařízen návrat domů, nicméně I-15 se ještě rozhodla jednat a vystřelit ,,nazdařbůh" na most Golden Gate, než nabrala kurs domů. Ponorka se přiblížila k mostu, vystřelila torpédo Typu-93 a kvapem zmizela. Pokud by torpédo zasáhlo most, celá konstrukce nového mostu (otevřen v roce 1937) se mohla zřítit jako domeček z karet. Jenže torpédo minulo cíl a skončilo na přilehlé Marshallově pláži.

Pozoruhodné je, že tam leželo až do roku 1946, kdy bylo objeveno náhodnými kolemjdoucími. Bylo stále aktivní a napůl pohřbeno do písku blízko mostu Golden Gate. Začalo se pátrat po tom, kde se tam vzalo. To se však zjistilo až později. Speciální četa torpédo následně zlikvidovala a nebezpečí pominulo.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace