foto: Screenshot YouTube
I Japonsko mělo svou tajnou policii - Kempeitai, která se dopouštěla brutálních zločinů.
Nacistickou tajnou policii gestapo zná asi každý. Poměrně málo známým faktem je, že i Japonsko, které se přidalo ve druhé světové válce k Německu, a po jehož boku bojovalo, mělo svou tajnou policii Kempeitai, která si v ničem nezadala s nacistickou.
psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých
Základy Kempeitai byly položeny na konci 19. století, kdy vznikl elitní sbor vojenské policie. Brzy se z tohoto útvaru stala síla, jejíž pravomoci daleko přesahovaly ty úkoly, které by měla plnit vojenská policie v rámci japonské armády. Mezi pravomoci Kempaitai patřil například násilný odvod do armády, zejména v zemědělských oblastech země. Kempeitai také mohl zatýkat, odsuzovat a popravovat podezřelé či ,,vzpurné" vězně, kteří například odmítli plnit příkazy nebo se snažili utéct.
Pracovníci tajné policie Kempeitai však prováděli i špionážní úkoly, kontrašpionáž, když například zatkli slavného špiona Richarda Sorgeho a členy jeho špionážní sítě. Kempeitai se posléze rozrostl na více než 10 000 lidí. Na konci války jej tvořilo až 7 500 pracovníků. Síť Kempeitaie byla aktivní nejen na japonských ostrovech, ale také na okupovaných oblastech, například v Číně či Koreji. Tam se Kempeitai vyznačoval neobyčejnou krutostí a brutalitou vůči vezňům či těm, kteří se postavili zvůli všemocné tajné policie.
psali jsme: Málo známý válečný zločin. Japonci uvěznili v potápějící nákladní lodi skoro tisíc zajatců. Nepřežily stovky
Byla vydána zvláštní příručka, která běžně povolovala mučení včetně bití, kopání a vlastně vše, co bylo spojené s fyzickým utrpením. Příručka pro pracovníky Kempeitaie uváděla, že mučení má nastoupit teprve tehdy, když ostatní prostředky výslechu selhaly. Toto pravidlo však bylo nesčetněkrát porušeno, kdy mučení nastoupilo jako první. Kempeitai si zřizoval běžně v okupovaných oblastech své mučírny. Neposlušní vězňové byli trestání stínáním hlav, ženy museli vykonávat pro Japonce prostituci. Kempeitai se mstil i za americké akce proti Japonsku, například za Doolittlův nálet na Japonsko v dubnu 1942. Za to ,,japonské" gestapo spustilo vlnu represálií proti tisícům zajatých Číňanů.
Mučení, brutalita a popravy vykonané touto organizací skončily definitivně v roce 1945, kdy byly obávané jednotky Kempeitaie odzbrojeny a rozpuštěny.
Zdroj: militaryhistorynow.com
Tagy