Japonsko nahnalo do bitvy o Okinawu i studentky z dívčí školy. Chlapci pak ,,posloužili" jako sebevražední útočníci

Japonsko nahnalo do bitvy o Okinawu i studentky z dívčí školy. Chlapci pak ,,posloužili&quote; jako sebevražední útočníci
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bitva o Okinawu - Vojáci americké námořní pěchoty pod palbou nepřátelského odstřelovače
29 / 09 / 2021, 16:30

Bitva o Okinawu, která se odehrála v roce 1945, byla nevídaným masakrem. Kromě mnoha desítek tisíc mrtvých hlavně japonských vojáků si krvavá řež také vyžádala až 150 000 životů civilistů.

Úporně vedená bitva o Okinawu v roce 1945 vstoupila do historie také jako střet, během něhož padl nebývale vysoký počet civilistů - až 150 000. Mnoho z nich páchalo v zoufalé situaci i sebevraždu. 

Japonci potřebovali k zastavení Američanů prakticky každou sílu, tedy i tu civilní. Nabízely se k dispozici školy a nicnetušící studenti a studentky. Proto Japonci neváhali nahnat do bitvy 222 studentek včetně 18 učitelů, jejichž úlohou byla zejména péče o raněné vojáky, nošení vody či materiálu, měli pohřbívat i mrtvé. Byla zřízena podzemní nemocnice, která byla propojena tunely, v nichž probíhal poměrně čilý ruch a pohyb.

Nicméně Japonci nebohým studentkám ,,zapomněli" sdělit, v jakých podmínkách budou vykonávat svou práci. Předtím jim stačili ještě říct, že Japonci porazí Američany snadno a mobilizovaným studentkám tak nehrozí vlastně žádné nebezpečí. Drtivá většina z mobilizovaných studentek však přišla o život v přestřelkách Japonců s Američany. Řečí čísel to znamená, že bitvu o Okinawu nepřežilo 211 z 222 studentek.

Japonci se v zoufalosti neštítili ničeho a do boje o strategicky důležitý ostrov vyslali také přes 2 000 školáků ve věku 14-17 let z 21 středních škol. Oficiální propaganda tvrdila, že mobilizace je dobrovolná a že studenti jdou bojovat za císaře Hirohita s nadšením a odhodláním. To však byla lež. Téměř polovina  studentů pak zaplatila životem za japonský bezbřehý fanatismus.

Někteří studenti ,,posloužili" jako živé štíty, další jako sebevražední útočníci. Japonci šířili rovněž propagandu, která hlásala otřesné zacházení Američanů s japonskými zajatci. Proto se žádný Japonec neměl dostat do amerických rukou.

82 dnů trvající bitva skončila důležitým vítězstvím Američanů. Výsledkem amerického vítězství bylo citelné oslabení nepřítele v Tichomoří. USA počítaly s tím, že po Okinawě bude následovat na podzim 1945 vylodění v Japonsku. Nicméně kapitulaci Japonska ,,zařídily" dvě atomové pumy svržené na Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945, a Američané se tak vyhnuli předpokládaným velmi vysokým ztrátám při plánované invazi do Japonska.


Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace