IJN ISE - japonský kříženec bitevní a letadlové lodě skončil neslavně

IJN ISE - japonský kříženec bitevní a letadlové lodě skončil neslavně
Autor: Public domain|Popisek: IJN Ise po přestavbě
01 / 03 / 2019, 13:00

Obrovské ztráty letadlových lodí japonského imperiálního námořnictva způsobily vznik netradičního hybridu bitevní a letadlové lodi. Jako základ byla vybrána obstarožní třída Ise pocházející z doby první světové války.

Samotný základ konstrukce hybridní bitevní lodě byl dokončen v roce 1917 v loděnicích firmy Kawasaki v Kóbe, a na dobu první světové války se jednalo o poměrně povedenou konstrukci s maximální rychlostí 23 uzlů.

psali jsme: Japonsko má opět loď jménem Kaga

Když pak Japonci po ztrátách v bitvě u Midway zkoumali možnosti jak nahradit své ztráty letadlových lodí, v hledáčku bylo právě deset starších bitevních lodí a mělo se jednat o kompletní přestavbu, tedy všechny nadstavby a dělové věže měly zmizet, měla se přidat letová paluba, velitelský ostrůvek a protiletadlová výzbroj.

Třída Kongo byla rovnou vyloučena díky své rychlosti, Nagato zase díky svým dělům ráže 409 mm. Zbyly tedy 4 lodě s děly ráže 356 mm, ale nakonec díky přetížení loděnic byla třída Fuso z přestavby vyjmuta a v loděnicích skončily  lodě Ise a Hyuga.

psali jsme:  IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska

 Vzniklo několik variant přestavby lodě, ale nakonec byla vybrána nejjednodušší a nejlevnější varianta, kdy byly odebrány dvě zadní dělové věže a barbety o celkové hmotnosti téměř 4 000 tun, které byly nahrazeny letovou palubou, hangárem a katapulty. Takto upravená loď měla nést maximálně 24 letadel, protože bylo možné efektivně využívat pouze 1 katapult. Letadla měla z Ise a její sestry pouze vzlétnout, přistávat měla na pevnině.

Ise bojovala v říjnu 1944 v bitvě u Leyte a během střetnutí u mysu Engano byla poškozena nálety. V listopadu 1944 byly katapulty z nepovedené konverze odstraněny a v únoru 1945 se Ise zúčastnila operace Kita-gó, tedy transportu strategických surovin ze Singapuru do Japonska.

IJN Ise v Kure

28. července 1945 byly Ise a Hyuga stejně jako mnoho dalších japonských lodí potopena bombardéry v Kure. Útok byl veden z amerických lodí USS Essex, Ticonderoga, Randolph, Hancock, Bennington, Monterey a Bataan.

 

Zdroj: navweaps.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace