,,Japonský Schindler" Chiune Sugihara zachránil tisíce Židů ze spárů smrti. Měl jsem prostě s těmi lidmi soucit, říkal

,,Japonský Schindler&quote; Chiune Sugihara zachránil tisíce Židů ze spárů smrti. Měl jsem prostě s těmi lidmi soucit, říkal
Autor: Wikipedia|Popisek: Chiune Sugihara
29 / 01 / 2021, 10:00

Japonský diplomat Chiune Sugihara patří k řadě skromných hrdinů, kteří zachraňovali za druhé světové války perzekvované Židy.

Zachráncům Židů za druhé světové války se obvykle říká skromní hrdinové. Jedním z nich byl i japonský diplomat, jehož jméno upadlo v zapomnění. Chiune Sugihara, který byl znám pod přezdívkou Sempo, zachránil tisíce evropských Židů, kteří byli bezprostředně ohroženi nacistickým režimem.

Sugihara jim obstarával potřebné dokumenty a pasy, aby mohli vycestovat do Japonska. Sugihara nepřejal nacistickou antisemitskou doktrinu, kterou se Hitler snažil vštěpit nejen Japonsku. Tuto zvrácenou exterminační politiku však Japonsko nepřijalo za svou, což v mnoha směrech usnadnilo Sugiharovu záchrannou akci na pomoc evropským Židům.

Sugiharu ,,zavál" osud na ministerstvo zahraničí v roce 1919 a jeho první významnější diplomatickou zastávkou byl čínský Charbin. Brzy se obratný diplomat naučil dobře německy a rusky a stal se odborníkem na Rusko. V roce 1939 byl přidělen do litevského Kaunasu jako vicekonzul. Měl odsud monitorovat sovětsko-německé vztahy.

Po napadení Polska nacistickým Německem mnoho Židů uprchlo právě do Litvy, aby se zde ukrylo. Nemálo uprchnuvších Židů žádalo také o výstupní víza na japonském konzulátu, nicméně japonská vláda měla nastavenou velmi striktní imigrační politiku. Povolení bylo uděleno těm Židům, kteří prošli příslušnými imigračními procedurami a měli s sebou dostatek peněz. To mnoho Židů znevýhodňovalo. Brzy se tak do ,,hry" vložil Sugihara, který začal jednat na vlastní pěst.

Od července do září 1940 Sugihara ignoroval všechna nařízení a instrukce, které přicházely z ministerstva zahraničí a zhotovoval pro Židy potřebné dokumenty a víza pro co nejvíce žadatelů. Jednal se sovětskými zástupci o tom, aby Židé mohli cestoval přes transsibiřskou magistrálu. Sugihara se tak brzy stal mezi židovskou komunitou v Litvě velmi známým a respektovaným pro své úsilí. Byl jimi vnímán jako ,,vítěz" nad byrokracií a neochotou úřadů.

Když byl japonský konzulát uzavřen a Sugihara byl evakuován, stačil ještě na poslední chvíli při cestě na vlak vydat několik víz. A když už byl ve vlaku, házel dokonce z okna vyhotovené dokumenty mezi dav.

Je těžké říci, kolik Židů uprchlo z Litvy díky ,,horlivému" Sugiharovi. Odhaduje se, že japonský diplomat stačil vydat kolem 6 000 potřebných víz. Pomohl tak tisícům Židům, o jejichž další životy se navíc velmi živě zajímal. Zbytek války strávil Sugihara na diplomatických postech v Praze či Bukurešti. Do Japonska se vrátil v roce 1946. Když byl tázán, proč Židům a dalším uprchlíkům pomáhal, odpověděl: ,,Dělal jsem to proto, že jsem měl s těmi lidmi soucit. Chtěli jít pryč, tak jsem jim dal víza,"


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace