Autor fotografie: U.S. Navy – U.S. Navy photograph C-5904 from the U.S. Navy Naval History and Heritage Command, Volné dílo|Popisek: Hořící bitevní lodě po japonském útoku
Japonská letadla přilétala ze všech směrů a obránci americké základny netušili, kterým směrem by měli pálit. Vlnu za vlnou přilétala japonská letadla a zaměřovala se na přistávací dráhy, lodě, budovy a skladovací prostory. Pearl Harbor hořel.
Oblohou se míhaly střemhlavé bombardéry, stíhačky, torpédové bombardéry, výškové bombardéry a shazovaly svůj smrtící náklad na ostrov Oahu. Dvě vlny útočících letadel si na svých cílech, jmenovitě v řadě bitevních lodí, vyžádaly velkou daň. Útok na Pearl Harbor začal v neděli ráno v 7:55 HST.
Video: YouTube
Japonská letadla odstartovala z palub letadlových lodí, které byly součástí japonské flotily nacházející se severně od Havaje. Mohutná síla zahrnovala 67 lodí, z toho 6 těžkých letadlových lodí, 2 těžké křižníky, 35 ponorek, 2 lehké křižníky, 9 tankerů, 2 bitevní lodě a 11 torpédoborců. Letadlové lodě nesly celkem 353 letadel – 40 torpédových bombardérů, 103 výškových bombardérů a 131 střemhlavých bombardérů, o jejichž doprovod nad cíl se staralo 79 stíhaček.
Při překvapivém útoku na 'Battleship Row' 7. prosince byly bitevní lodě USS Arizona a Oklahoma fatálně poškozeny bombami nebo zásahy torpéd. Z 2 026 amerických námořníků a členů námořní pěchoty zabitých při útoku Japonců zahynulo většina, tedy 1 606 na palubě těchto dvou lodí.
Tři další bitevní lodě USS California, West Virginia a Nevada se potopily vzpřímeně v mělké vodě přístavu. Podařilo se je zachránit, a přestože byly vyřazeny na několik let, nakonec se vrátily na pacifické bojiště. USS West Virginia se po masivní přestavbě zúčastnila mnoha bojů s Japonci a nakonec byla i u jejich kapitulace 2. září 1945 v Tokijském zálivu.
Video: Youtube
Zahynulo 2 335 členů ozbrojených sil USA a 68 civilistů, což je celkem 2 403 lidí zabitých během útoku. Z toho téměř jedna polovina, tedy 1 177 zemřelo, když vybuchla bitevní loď USS Arizona. Zajímavostí je, že na této bitevní lodi sloužilo 23 bratrských párů nebo trií, celkem 77 mužů. Přežilo jen 15 z nich, což bylo pro jejich rodiny zničující. A kvůli tragickým událostem tohoto dne došlo ke změně legislativy umožňující službu sourozenců u stejné jednotky, ale přesto mnoho bratrů sloužilo spolu po celou dobu války.
Japonsko se soustředilo na zničení bitevních lodí amerického námořnictva, protože se domnívalo, že bitvy v Tichomoří budou rozhodnuty právě jimi. To se ukázalo jako špatný předpoklad.
Kdyby Japonsko zaměřilo útok mimo flotilu na opravárenské kapacity námořnictva, ropné nádrže, ponorkovou základnu či budovu velitelství, mohlo způsobit mnohem větší škody. Protože plán byl vytvořen tak, aby se zaměřil na bitevní lodě, americké letadlové lodě byly útokem nedotčeny (nacházely se na moři). To vedlo k tomu, že se Amerika mohla rychle nastavit na válku s Japonskem, a nakonec zvrátit japonský postup po neúspěších na začátku roku 1942.
Admirál Tadaiči Hara shrnul japonský výsledek slovy: „Vyhráli jsme velké taktické vítězství v Pearl Harbor a tím jsme prohráli válku.“
30 dní po útoku Japonců se do armády přihlásilo 134 000 Američanů a z 132 miliónového národa se do válečného úsilí zapojilo 50 miliónů lidí, pouhý rok po útoku na Pearl Harbor.
Zdroj: Pearl Harbor Tours, census.gov