Japonský válečný zločinec Hideki Tódžó chtěl spáchat sebevraždu, zachránila ho americká krev. Svému trestu však stejně neušel

Japonský válečný zločinec Hideki Tódžó chtěl spáchat sebevraždu, zachránila ho americká krev.  Svému trestu však stejně neušel
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Hideki Tódžó
30 / 12 / 2019, 16:30

Generál Hideki Tódžó byl jedním z japonských válečných zločinců, které soudil Tokijský tribunál po skončení druhé světové války.

Hideki Tódžó, který se narodil v rodině samurajského původu, hrál v japonské politické a vojenské hierarchii velmi důležitou roli. Po první světové válce byl odeslán na několik diplomatických postů, kdy mimo jiné vykonával funkci vojenského atašé na japonském velvyslanectví v Berlíně či Švýcarsku. Pobýval i krátký čas na půdě svého pozdějšího ,,zapřísáhlého" nepřítele USA.

V roce 1937, v čase krvavé japonsko-čínské války, byl Tódžó jmenován náčelníkem štábu Kuantungské armády v Mandžusku, posléze přešel na ministerstvo války jako náměstek.

Nejdůležitější kapitolou jeho života byla bezesporu druhá světová válka. Vykonával nejprve v letech 1940 - 1941 funkci ministra války, poté, po rezignaci stávajícího premiéra Fumimara Konoe, převzal i post předsedy vlády, na němž setrval až do roku 1944. Poté, co Japonci byli poraženi v bitvě o Saipan, se na generála snesla vlna kritiky, kterou musel ,,zaplatit" odstoupením ze své funkce.

Tím jeho blyštivá politická a vojenská kariéra v podstatě skončila. Tódžó se stal zatrpklým mužem a raději se stáhl do ústraní. 11. září 1945 se pokusil spáchat sebevraždu zastřelením. Byl však zachráněn americkým lékařem, který mu aplikoval transfuzí americké krve.

Tódžó sice sebevražedný pokus přežil, byl však obžalován Tokijským tribunálem z válečných zločinů, kterých se prokazatelně dopouštěl. Dříve vlivný generál se snažil vzít vinu za japonské válečné zločiny pouze na svou osobu a zbavit tak viny císaře Hirohita. To mu však nepomohlo a 23. prosince 1948 byl oběšen.

 

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace