Je slavná Jantarová komnata ruských carů na potopené nacistické lodi?

Je slavná Jantarová komnata ruských carů na potopené nacistické lodi?
Autor fotografie: Autor: Bundesarchiv, Bild 146-1989-033-33 / Budahn, H. / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5483442|Popisek: Operace Hannibal
02 / 01 / 2021, 10:00

Poklad, který zmizel ve víru 2. světové války, hledají lovci pokladů na různých místech. Mezi místa, kde by Jantarová komnata mohla být, patří i podzemí zámku Frýdlant, zavalený vlak v polském Walbrzychu nebo nacistická loď Karlsruhe.

Jantarová komnata byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. v Berlíně. V roce 1716 byla pruským králem Fridrichem Vilémem věnována ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě let se pak nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu poblíž Petrohradu. Od roku 1942 byla vystavena v zámku v Kaliningradu; od konce druhé světové války je nezvěstná a mohla se stát jedním z uměleckých děl, které velký sběratel umění, přední nacistický pohlavár Hermann Göring nechal odvézt.

Její hodnota je prakticky nevyčíslitelná, dá se hovořit o částce přesahující půl miliardy dolarů. Aktuálně hledače komnaty vzrušilo potvrzení místa vraku lodi nacistické dopravní lodi, kde by se mohl legendární poklad carů nacházet.

Karlsruhe byla poslední německou lodí, která vyplula z bývalého pruského hlavního města Königsberg 11.dubna 1945. Když se blížil konec války a bylo jasné, že se blíží poslední okamžiky války, byla loď naložena německou kořistí v rámci epické evakuace nazvané Operace Hannibal. Sovětské letecké síly dohnaly přetíženou německou loď 13.dubna nedaleko od dnešní Ustky v Polsku a loď zasáhlo torpédo, které malou loď rozpůlilo vedví a poslalo ji do vodního hrobu.

Karlsruhe ale byla víc než jen plovoucí pokladnice, na palubě bylo také více než 1 000 uprchlíků, když šla ke dnu. Zachráněno bylo jen 150 lidí minolovkami, které doprovázely konvoj, jehož byla Karlsruhe součástí.

Vrak byl nalezen polskými potápěči v červenci 2020 a průzkum podvodním dronem ukázal několik truhel, které z vraku lodi vypadly a jsou speciálně utěsněné. Tyto zapečetěné truhly opět vzbudily naději na nalezení slavného pokladu. Samotní polští potápěči jsou si ale jistí, že Jantarová komnata na Karlsruhe určitě je.

,,Vrak jsme hledali od loňského roku, kdy jsme si uvědomili, že na dně Baltského moře leží jeden z nejzajímavějších a neobjevených příběhů," uvedl ve svém prohlášení potápěč Tomasz Stachura. ,,Je prakticky neporušená, v jejích nákladních prostorech jsme objevili vojenská vozidla, porcelán a mnoho beden s dosud neznámým obsahem.“

Pokud by se Jantarová komnata na potopené lodi opravdu nalézala a byla vyzdvižena Poláky, viděli bychom jistě zajímavou dohru s ruskými úřady.

 

Zdroj: warhistoryonline.com, Reuters

Tagy článku