Zapomenuté příběhy - Jeden proti všem. Jak sovětský těžký tank držel 24 hodin v šachu německou divizi

Zapomenuté příběhy - Jeden proti všem. Jak sovětský těžký tank držel 24 hodin v šachu německou divizi
Popisek: sovětský těžký tank KV-1
13 / 10 / 2019, 10:00

Vypadá to, že tato válečná epizoda je spíše scénou z nějakého filmu, ale opak je pravdou. Sovětský těžký tank dokázal v roce 1941 zadržet na 24 hodin celou německou divizi, než byl sám zničen.

Bojiště Litva

Neuvěřitelná válečná příhoda se stala těsně po napadení Sovětského svazu německými vojsky 22. června 1941. Německé hordy vpadly na území ještě donedávna svého spojence a postupovaly úspěšně hluboko do nyní již nepřátelského teritoria. Na mnoha místech probíhaly těžké boje s velkými ztrátami na životech.

Další střet se měl uskutečnit blízko malého litevského města Raseiniai, kdy se sovětská armáda snažila, když ne zastavit postup německých vojsk, tak alespoň zpomalit, a dát Litvě více času na zformování účinné obrany proti invazorům. Na scéně se objevil nový těžký tank KV-1, o němž Němci nevěděli, že jej má Sovětský svaz ve výzbroji, a který měl zakrátko výrazně ,,promluvit" do boje. O Raseinai se rozhořely prudké boje mezi německou 6. tankovou divizí a sovětskou 2. tankovou divizí.

Jeden tank vládne všem

Zatímco hlavní bitva se odehrávala na východě města, tank KV-1 se k překvapení všech objevil v německém týlu na severu města a odřízl hlavní zásobovací cestu mezi dvěma skupinami německých jednotek. Tank stál uprostřed cesty a v podstatě paralyzoval pohyb téměř 5 000 německých vojáků bez prostředků. Situaci ještě komplikoval fakt, že v okolí tanku byly bažiny. ,,Bylo nemožné jít kolem tanku, protože všude byly bažiny. Nemohli jsme tak dostat munici nebo evakuovat zraněné," vypověděl později jeden z německých vojáků.

Než dokázali Němci shromáždit další posily, sovětský tank zatím zničil 12 nepřátelských zásobovacích vozů. A co více - pokusy zlikvidovat KV-1 protitankovými kanonem ráže 75 mm i později silnější houfnicí ráže 105 mm selhaly. Takto držel sovětský tank v šachu Němce 24 hodin! A nepomohla ani noční diverzní akce německých ženistů, kteří  připevnili na tank dvě výbušniny. Ty totiž těžkému tanku nezpůsobily větší poškození.

Nečekané německé gesto

Nezbývalo než najít jiný kalibr, který by konečně tank odstranil. Němci jej našli v protivzdušném kanonu 88 mm. Ten nakonec vykonal svou práci, když až třináctý přímý zásah pronikl pancířem tanku a zabil celou posádku čítající 6 vojáků. Němci pak vytáhli mrtvá těla z tanku a pohřbili je se všemi ceremoniemi, protože byli udiveni odvahou těchto vojáků. 

Není však jasné, proč se rozhodla posádka KV-1 bojovat s nepřítelem a vozidlo neopustila. Podle historika Maxima Kolomietse se tank oddělil od vlastních jednotek a náhodně narazil na nepřítele. Protože mu došlo palivo, byl nucen zastavit a bojovat. Roli také zřejmě hrála osobní odvaha posádky postavit se početnějšímu nepříteli.

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku