Jedním z největších válečníků byl ,,japonský Napoleon" Hidejoši Tojotomi

Jedním z největších válečníků byl ,,japonský Napoleon&quote; Hidejoši Tojotomi
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Hidejoši Tojotomi
10 / 05 / 2019, 13:00

Hidejoši Tojotomi je považován za jednoho z nejlepších japonských válečníků a státníků.

Napoleona Bonaparta známe asi všichni. To však neplatí o jeho japonské ,,verzi" Hidejoši Tojotomim, který byl jedním z nejvýznamnějších válečníků a státníků Japonska 16. století. Získal velký respekt mezi svými poddanými, protože byl jedním z válečníků, kteří dokázali sjednotit v roce 1591 Japonsko. A to nebyl vůbec jednoduchý úkol.

Tojotomi se narodil jako syn zchudlého samuraje ve vesnici Nakamura v roce 1536. Zpočátku nic nenasvědčovalo, že se z něho stane vládce Japonska. Hubený a neduživý chlapec spíše sklízel posměch než respekt, který přišel mnohem později. Svou začal svou vojenskou kariéru jako ašigaru, pěšák, který byl rekrutován do armády. Měl tu čest být v armádě jednoho z dalších sjednotitelů Japonska Nobunagy Ody. Brzy se ukázalo, že Tojotomi je velmi nadaný válečník, který se postupně vypracovával výše.

psali jsme: Hvězdná hodina admirála Nelsona. U Trafalgaru udolal téměř neporazitelného Napoleona

Později se stal jedním z velitelů Nobunagových vojsk. Po Nobunagově smrti, který byl uvězněn zradou v jednom z chrámů v Kjótu a spáchal v bezvýchodné situaci sebevraždu, se stává Tojotomi novým vůdcem Japonska. Mezi jeho prvními činy byla pomsta jeho dřívějšího velitele Nobunagy.

Nobunagu tehdy zradil Akechi Mitsuhide. Tojotomi proto shromáždil vojsko a chtěl jej za každou cenu porazit, což se mu podařilo v bitvě u Jamazaki. Tím si získal Tojotomi značný respekt a začal budovat svou nadvládu nad Japonskem dobývaním dalších oblastí. Vojenské úspěchy ,,japonského" Napoleona oslňovaly soudobý svět a později. Tojotomimu se tak podařilo ovládnout s početným a dobře vycvičeným vojskem vzdálené oblasti, mezi nimiž byly ostrovy Šikoku a Kjúšú. 

psali jsme: Napoleon vstoupil do Moskvy aneb začátek konce slavné armády

Na Tojotomiho však čekaly mnohem náročnější úkoly, mezi nimiž bylo sjednocení rozděleného Japonska. V zemi mezi sebou soupeřily po léta mocné skupiny vojenských vůdců a právě Tojotomi se snažil tyto boje jednou provždy ukončit. To se mu po vynaložení velkého úsilí na pacifikaci vzdálených severních provincií nakonec v roce 1591 podařilo. 

O rok později se rozhodl rozšířit svou říši invazí do Koreje. I když byli japonské jednotky lépe vyzbrojeny, organizovány, týkalo se to pouze souše. Na moři vládl korejský admirál Yi Sun Shi , který měl k dispozici těžce ozbrojené lodě. Ke Korejcům se posléze připojili i Číňané, a tak Japonci byli nuceni odtáhnout. I když Tojotomi uskutečnil druhý pokus o invazi do Koreje v roce 1596, zemřel o dva roky později, a nestihl své dílo dokončit.

Přesto zanechal v japonských dějinách hlubokou stopu. Sjednotil Japonsko, vytvořil vynikající a efektivní armádu a vrátil zemi světový lesk.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace