Jedinečnou šanci Sovětů na úlovek Blackbirdu zlikvidovali Švédové

Jedinečnou šanci Sovětů na úlovek Blackbirdu zlikvidovali Švédové
Autor fotografie: Airman Magazine, CC BY-NC 2.0|Popisek: Lockheed SR-71
23 / 04 / 2023, 10:00

29. června 1987 se letoun SR-71 Blackbird, strategický průzkumný letoun od legendárních Skunk Works (vývojáři společnosti Lockheed), pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru poblíž Baltského moře a shromažďoval průzkumné snímky vojenských základen Sovětského svazu.

Jednalo se o misi s názvem Baltický expres, kdy superrychlý americký stroj snímal sovětské základny a vojenské podniky na poloostrově Kola a u Baltu.

Jeden z motorů SR-71 ale zcela selhal a špionážní stroj začal prudce klesat. Během pouhých pár minut klesl o několik kilometrů a byl tak vážně vystaven riziku pádu do sovětských rukou. Nebylo to poprvé, kdy nějakému Blackbirdu selhal motor, když se pohyboval v tomto regionu.

Piloti amerického stroje se obávali, že se objeví sovětské stroje jako první, což by pro poškozený stroj znamenalo patrně konec. Naštěstí byl Blackbird nejprve zachycen švédskými stíhacími letouny Saab Viggen, které ho doprovázely v agresivní sestavě, aby odvrátily jakékoli podezřelé sovětské letadlo, které by se chtělo ke „zraněnému“ Blackbirdu přiblížit.

Švédští piloti tak byli schopni bezpečně dostat Blackbird do vzdušného prostoru členského státu NATO Dánska, a pak až do Německa, kde SR-71 provedl nouzové přistání. Švédové byli zavázáni k utajení a incident byl klasifikován jako tajný po dobu tří desetiletí.

Sestřelení či dokonce zajetí stroje SR-71 by bylo jedinečným výsledkem pro Sověty, a ti se nikdy nebáli špionážní stroje nepřátel sundávat z oblohy, ať už opravdu stroje USA narušily vzdušný prostor, či se jen pohybovaly poblíž.

USA odtajnily informace o incidentu v roce 2018 a americké letectvo udělilo čtyřem švédským pilotům medaile za čin hrdinství, který prokázali ochranou amerického špionážního stroje. Plukovník Lars-Eric Blad, major Roger Moller, major Krister Sjoberg a poručík Bo Ignell byli vyznamenáni během obřadu na americkém velvyslanectví ve Stockholmu 28. listopadu 2018.

Zdroj: Funker530.com

Tagy článku