Kanadský tank ,,Bomba" bojoval nepřetržitě od vylodění v Normandii až do Dne vítězství

Kanadský tank ,,Bomba&quote; bojoval nepřetržitě od vylodění v Normandii až do Dne vítězství
Autor: Ken Bell, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Kanadský Sherman s přezdívkou ,,Bomba"
03 / 02 / 2022, 16:00

6. června 1944 proběhlo vylodění Spojenců v Normandii a s nimi putovaly na pláže také kanadské tanky a další vojenská technika. Jeden kanadský tank s přezdívkou ,,Bomba" měl zajímavé osudy.

Největší námořní invaze v historii 6. června 1944 se účastnili po boku Spojenců i Kanaďané a jejich vojenská technika. Na pláži Juno se tak vylodilo 14 000 Kanaďanů a 200 tanků. Zajímavé bylo, že pouze jeden kanadský tank dokázal bez přestávky bojovat od Dnu D až do Dni vítězství 8. května 1945. Tento tank - Sherman - nesl přiléhavou přezdívku ,,Bomba".

Tank urazil skoro 6 500 km, vystřílel 6 000 nábojů v lítých bojích proti německému nepříteli, jehož nadvláda v Evropě již brzy měla skončit. Tank zažil boje v Nizozemí, Belgii, než jeho další cesty vedly do Německa. Posádka kanadského tanku se vyznamenala při protiútoku v porýnském městě Kleve v závěru druhé světové války.

A následovaly další těžké boje, v poslední den největšího ozbrojeného konfliktu v dějinách lidstva velel tanku Ernest Mingo. Ten čelil německému důstojníkovi, který v rychlém sledu posílal na Kanaďany skupiny vojáků, ale musel podle Minga vědět, že jeho snažení je už bezvýchodné.

Země byla pokrytá mrtvými německými vojáky, jejich byl dobře obeznámen s tím, že válka je u konce, ale stále posílal vojáky do útoku, aby zabíjeli Kanaďany," později vzpomínal Mingo. Tank se musel v samém závěru války vypořádat s intenzivními útoky a posledním, ale o to fanatičtějším odporem německých vojáků.

Když se ,,Bomba" nacházala ve městě Emden, přišla Mingovi zpráva, že nastal čas vítězství a konec bojů. Kanadský tank přežil za svou bojovou anabázi několik zásahů nepřítele, ale byl vždy pohotově opraven a zprovozněn posádkou.

Tank, který významným způsobem přispěl k vítězným bojům v Evropě, je dnes v zachovalém stavu k vidění v kanadském městě Sherbrooke.


Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace