Jediný případ v historii, kdy zajala kavalérie flotilu válečných lodí

Jediný případ v historii, kdy zajala kavalérie flotilu válečných lodí
Autor: Léon Morel-Fatio|Popisek: Zajetí holandské flotily
30 / 03 / 2019, 13:00

Bitva u Texelu zůstává tou jedinou v historii, kdy kavalérie zajala námořní flotilu. Událost se stala roku 1795 a až tak úplně to bitva nebyla. Spíš krásná ukázka francouzské vojenské propagandy.

Zima na přelomu let 1794-1795 byla v extrémně chladná a když se spustila bouře, holandská oranžistická flotila se pokusila ukrýt za ostrov Texel, než bouře opadne. Dobrá myšlenka, ale lodě nakonec skončily uvězněné v ledu.

V té době Francouzi bojovali proti Holandsku společně s holandskými revolucionáři, kteří podporovali myšlenky francouzské revoluce.

Psali jsme: Hvězdná hodina admirála Nelsona. U Trafalgaru udolal téměř neporazitelného Napoleona

Zprávy o uvízlých lodích se dostaly k francouzskému generálovi Jean-Charles Pichegru. Ten se spojil s holandským admirálem Johanem Williem de Winter, který s Francouzi spolupracoval. De Winter a francouzský kapitán Louis Josefh Lahure vyslali do oblasti pěchotu, kavalérii a dělostřelectvo. Vojáci v síle asi 2 000 mužů dorazili k Texelu 22. ledna a utábořili se na noc.

V ledu o několik kilometrů dál bylo uvězněno 15 válečných lodí vyzbrojených 850 děly, s asi 5 000 námořníky na palubě. Mimo to v ledu uvízlo 20 obchodních lodí.

Psali jsme: Napoleon vstoupil do Moskvy aneb začátek konce slavné armády

Následujícího rána se vojáci rozmístili do několika řad, aby rozložili hmotnost a v případě prolomení ledu měli šanci utéct. Část mužů zůstala v dunách a kavalérie cválala k vlajkové lodi Admiraal Piet Heyn pod velením kapitána Hermanuse Reyntjese.

Podle vojenské legendy husaři pronikli na loď již v noci a zajali celou posádku spící, ale to je jen mýtus. Už 21. ledna dostal Reyntjes dostal rozkazy od velení neklást odpor, či Francouze napadnout. Navíc jeho flotila měla muže jen na 11 lodích, zbývající 4 procházely opravami. I tak vydal rozkaz, aby muži byli na místech u děl, kdyby se něco zvrtlo a Francouzi nechtěli vyjednávat.

Naštěstí se nic takového nestalo, Lahure nechtěl krvavou lázeň a Reyntjes s ním souhlasil. Obě strany zůstaly na svých pozicích 5 dní, než dorazil admirál de Winter a nechal muže na lodích přísahat poslušnost Francii. Dobytí Holandska tak bylo úplné.

Pokud by se Holanďani rozhodli klást odpor, začala by velmi krvavá bitva, kdy by francouzské jednotky byly nucené dobývat dřevěné, plně ozbrojené kolosy jako pozemní pevnosti, včetně obléhacích žebříků a použití těžkých zbraní.

I tak díky šikovnosti francouzské válečné propagandy se bitva u ostrova Texel zobrazuje jako útočící muži na koních hřmících přes zamrzlou hladinu moře k uvězněným gigantům.

Zdroj: History.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace