Jednodenní Hitlerův sňatek. Svazek novomanželů záhy zpřetrhala naplánovaná sebevražda

Jednodenní Hitlerův sňatek. Svazek novomanželů záhy zpřetrhala naplánovaná sebevražda
Autor fotografie: Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA|Popisek: Adolf Hitler a Eva Braunová
29 / 04 / 2022, 10:00

Adolf Hitler si vzal Evu Braunovou 29. dubna 1945, tedy jen den předtím, než oba spáchali sebevraždu.

Intimní života Adolfa Hitlera se stal námětem mnoha knih, které se zabývaly mimo jiné i jeho vkusem na ženy. Oslovovaly jej stejně jako ministra propagandy Josepha Goebbelse ženy z umělecké branže, herečky či zpěvačky. K ženám se choval Hitler velmi zdvořile a dokázal být příjemným společníkem. Na druhé straně nikdy nechtěl děti. Ženat ve svém životě pouze jednou a navíc jediný den. Jeho zákonitou manželkou se stala Eva Braunová. K tomu se dostaneme později.

I když se nakonec stala Hitlerovou manželkou právě Braunová, a to na jediný den, někteří historikové poukazují na to, že skutečnou láskou Hitlerova života, která však dopadla tragicky, byla jeho neteř Geli Raubalová. Náklonnost k neteří měla v pozdější fázi přerůst v lásku.

Hitler si sice svou neteř vzal pod svá ochranná křídla, jenže to mělo svá úskalí, když ji zakazoval se stýkat s muži a vlastně jí organizoval život. V roce 1931 však budoucí diktátor utrpěl šok, když se Raubalová zastřelila, Hitler si sice svou neteř vzal pod svá ochranná křídla, jenže to mělo svá úskalí, když ji zakazoval se stýkat zřejmě z nešťastné lásky. Spekulovalo se i o tom, že byla těhotná. S kým? Hitlerem? To už se asi nikdy nedozvíme.

Modrooká blondýna Eva Braunová, která pocházela z árijské rodiny, což si Hitler mimochodem osobně zjistil, měla být další osudovou ženou. Mladá dívka se seznámila s šéfem NSDAP již v roce 1929, když pracovala ve fotografickém ateliéru Heinricha Hoffmanna, oficiálního fotografa NSDAP. Zajímavou paralelu lze vidět v tom, že Braunová málem dopadla jako Raubalová. I ona chtěla v roce 1932 spáchat sebevraždu, nicméně podle historiků měla být jen demonstrativní - mladá žena chtěla přitáhnout Hitlerovu pozornost, což se nakonec podařilo. Prostší Braunová se nezajímala o politiku a zvláštní záliby také neměla, přesto byla Hitlerovi oddána, a to mu stačilo.

V roce 1932 se z Hitlera a Braunové stali milenci, i když se jako pár nikdy společně neobjevili na veřejnosti. Psychicky nestálá Braunová se však pokusila o sebevraždu i podruhé, tentokrát v roce 1935, když už byl Hitler u moci. Předávkovala se prášky, život jí zachránila sestra. Chtěla na sebe opět upozornit, protože nacistický diktátor měl na ni velmi málo času.

Braunová měla dvě sestry, jedna z nich, Ilse, nebyla rozhodně příznivkyní nacionálního socialismu. Greta se provdala koncem války za důstojníka SS Hermanna Fegeleina, styčného důstojníka Heinricha Himmlera. Fegelein plánoval útěk z Německa i se svou maďarskou milenkou, měl i ukrást šperky, které patřily Evě Braunové. Fegeleinovy plány však selhaly a i když se liší okolnosti provázející jeho smrt, 28. dubna 1945 byl zastřelen na zahradě říšského kancléřství.

Na přelomu března a dubna 1945 se blížil konec války a s ní i zhroucení Třetí říše. Braunová odjela z Mnichova do Hitlerova bunkru. Tam v pro ně bezvýchodné situace uzavřeli 29. dubna 1945 sňatek. Braunová chtěla být manželovi oporou až do hořkého konce. Ten jí jako první věc po svatbě navrhl, že v situaci, kdy již neexistovala naděje na vítězství Třetí říše, oba spáchají sebevraždu. Braunová souhlasila.

Hitler se pak zamýšlel nad nejlepším způsobem sebevraždy. Volba smrtícího prostředku padla na silně jedovatý kyanid, který byl vyzkoušen na Hitlerově fence Blondi a jejích štěnatech. Hitler přikázal, že po sebevraždě mají být těla vynesena únikovým východem z bunkru, polita benzínem a spálena v zahradě říšského kancléřství.

Hitler před sebevraždou ještě stačil napsat svou závěť, pak následoval scénář, který byl v podstatě jednoduchý. Hitler se zavřel s Braunovou do své pracovny, kdy ho nesměl nikdo rušit. S novomanželkou brzy ráno 30. dubna 1945 společně spolkli kyanid a Hitler ,,pro jistotu" zmáčkl spoušť revolveru. Jejich těla byla podle jeho přání polita benzínem a spálena. Tak skončilo jednodenní manželství, o němž Braunová snila celých 13 let.

Zdroj: history.com

 

Tagy článku