Jefferson Joseph DeBlanc: Zdatný matematik, co školil Japonce ve vzduchu

Jefferson Joseph DeBlanc: Zdatný matematik, co školil Japonce ve vzduchu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jefferson Joseph DeBlanc
16 / 03 / 2023, 16:00

Jefferson Joseph DeBlanc se stal pilotem, který si službu odbýval u americké námořní pěchoty. DeBlanc se ,,specializoval" na Japonce, nicméně jeden z nich ho málem připravil o život.

DeBlanc se narodil v roce 1921 v Lousianě. Vystudovaný učitel matematiky a fyziky vstoupil jako mladík do americké námořní pěchoty, kde sloužil jako pilot. A jak se záhy ukázalo, DeBlanc se osvědčil více než dobře a ve vzduchu si vedl proti Japoncům zdatně.

Schopný pilot se vyznamenal zejména během své služby v Pacifiku - Gudalcanalu a Okinawě. Během lítých bojů na Šalamounových ostrovech 31. ledna 1943 byl DeBlanc poslán jako doprovod střemhlavých bombardérů, které měly útočit na japonská plavidla. Před formací se vyrojilo několik japonských letadel Zero, ale útok DeBlanc s dalšími kolegy odrazil. Pak dostal zprávu, aby pomohl bombardérům, které letěly nízko a dostaly se do hledáčku Japonců. DeBlanc si to namířil mezi nepřátelské letouny a několik jich sestřelil.

Když už mu docházelo palivo a chtěl se vrátit domů, všiml si, že se na něj zavěsila dvě Zera. Ty nemilosrdně sestřelil. Jenže si nevšiml ještě jednoho nepřátelského letounu, který na něj zaútočil a posléze i sestřelil. DeBlanc stačil vyskočit s padákem nad zálivem Vella na Šalamounových ostrovech a přistál přímo na moři. Teprve nyní si uvědomil, že je vážně raněn, ale zachoval se duchaplně.

Vybaven pouze záchrannou vestou dokázal po asi 6 hodinách doplavat na pláž a tři dny jedl pouze kokosové ořechy. ,,Ujali" se ho domorodci, kteří pilota vyměnili za pytel rýže jinému kmenu, který DeBlanca ošetřil a ukryl před nebezpečím. Jeho hostitelé jej předali posléze britskému misionáři, jenž o DeBlancovi řekl pobřežní stráži, která se pokusila navázat radiové spojení s Američany. To se nakonec podařilo a pilota odvezl americký létající člun PBY Catalina, jenž ho dopravil do nemocnice.

V roce 1944 se DeBlanc nyní již v hodnosti kapitána vrátil sloužit do Pacifiku. Po skončení války, v roce 1946, pak statečný pilot obdržel za hrdinství Medaili cti z rukou amerického prezidenta Harryho Trumana. V námořní pěchotě DeBlanc vydržel až do roku 1972, od roku 1945 jako rezervista. Zemřel v roce 2007 ve věku 86 let.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku