Jeremiah Denton: Vietnamci zajat, mučen, ponížen. Sestřelený pilot se osudu nepodvolil, světu poslal znepokojivou zprávu

Jeremiah Denton: Vietnamci zajat, mučen, ponížen. Sestřelený pilot se osudu nepodvolil, světu poslal znepokojivou zprávu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jeremiah Denton
04 / 05 / 2023, 10:00

Američana Jeremiaha Dentona zajali Vietnamci a podrobili krutému mučení. Denton nejenže všechny útrapy přežil, ale ještě díky němu se posléze celý svět dozvěděl, že Američané jsou skutečně Vietnamci mučeni.

Jeremiah Denton byl pilot u amerického námořnictva a pozdější válečný zajatec, jehož letoun A-6 Intruder sestřelili společně s navigátorem Billem Tschudym Severovietnamci v roce 1965. V kritický okamžik vedl Denton skupinu 28 letounů, které měly bombardovat předem určené cíle. Nicméně se dvojice se ocitla v rukou, v nichž nechtěl být v té době opravdu nikdo.

Denton zažíval muka, která se pravidelně zhmotňovala. Byl mučen, brutálně bit, jeho trýznitelé si pro něho připravili nechvalně známou uličku hanby, která vešla do historie jako hanojská přehlídka. V hlavním městě Vietnamu Hanoji se ,,promenádovali" váleční zajatci, kteří byli za stálého frenetického řevu biti.

Američan se ocitl také v neblaze proslulém vězení Hoa Lo, známější pod přezdívkou Hanojský Hilton, kde se sice mučilo a vraždilo, paradoxně zde Američané měli mírnější podmínky. Tímto vězením si mimochodem prošel i nedávno zesnulý americký senátor John McCain. Denton se pak dostal do dalších zajateckých zařízení, v roce 1967 se stěhoval do vězení, přezdívaného

Alcatraz a stal se členem ,,alcarazského gangu". Šlo o skupinu Američanů, kteří projevovali silný vzdor podmínkám, které zde vládly. Američané zde museli trávit nekonečné dny v celách bez oken, přikovaní řetězi.

Denton se stal také loutkou, kterou Severovietnamci chtěli využít k vlastní propagandě, jak to u Američanů dělali běžně. Sestřeleného pilota plánovali věznitelé využít v rozhovoru s japonským reportérem. V rozhovoru Denton říká, že je o něj dobře postaráno, dostává adekvátní příděl jídla i oblečení. Na přetřes se dostala i otázka Dentonovy podpory Vietnamské války. ,,Nevím, co děje, ale ať je pozice mé vlády jakákoli, plně ji podporuji," prohlásil americký válečný zajatec v interview. Denton dále dodal, že ji bude podporovat tak dlouho, jak bude žít.

Během rozhovoru se však stalo něco pozoruhodného, co nikdo neočekával. Američan totiž zároveň vymrkával pomocí Morseovy abecedy slovo Torture, tedy mučení, kdy předstíral, že má potíže s očima v důsledku televizních světel. Poprvé tak bylo potvrzeno, že jsou američtí váleční zajatci mučeni Severovietnamci. Toto Dentonovo sdělení zaznamenala i americká námořní rozvědka.

Na Dentona se konečně usmálo štěstí až po necelých 8 letech svého věznění, kdy byl v rámci operace Homecoming s dalšími americkými vězni včetně Tschudyho v Hanoji propuštěn.

Denton byl dekorován řadou vyznamenání, například Purpurovým srdcem, Námořním křížem či Stříbrnou hvězdou. O svém dlouholetém věznění napsal knihu, jeho krušné životní osudy se staly námětem televizního filmu When Hell Was in Session. Denton odchází z amerického námořnictva v roce 1977, následně působil v politickém životě, v roce 1980 byl zvolen senátorem. Zemřel v roce 2014 ve věku 89 let.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku