Tajná zpráva z vězení: Jeremiah Denton odhalil mučení ve Vietnamu

Tajná zpráva z vězení: Jeremiah Denton odhalil mučení ve Vietnamu
Autor fotografie: North Vietnam government Propoganda film - National Archives, Special Media Archives, Records of the Central Intelligence Agency / Public Domain / Wikimedia Commons|Popisek: Jeremiah Denton
03 / 11 / 2024, 16:00

Američan Jeremiah Denton byl zajat Vietnamci a byl podroben krutému mučení. Denton nejenže všechny útrapy přežil, ale ještě dokázal poslat tajnou zprávu, díky které se celý svět dozvěděl pravdu.

Jeremiah Denton byl pilot u amerického námořnictva a pozdější válečný zajatec, jehož letoun A-6 Intruder sestřelili společně s navigátorem Billem Tschudym Severovietnamci v roce 1965. V kritický okamžik vedl Jeremiah Denton skupinu 28 letounů, které měly bombardovat předem určené cíle v Severním Vietnamu. Nicméně se dvojice se ocitla v rukou, v nichž nechtěl být v té době opravdu nikdo. 

Jeremiah Denton jako zajatec Severovietnamců

 

Denton zažíval muka, která se pravidelně zhmotňovala. Byl mučen, brutálně bit, jeho trýznitelé si pro něho připravili nechvalně známou uličku hanby, která vešla do historie jako hanojská přehlídka. V hlavním městě Vietnamu Hanoji se ,,promenádovali" váleční zajatci, kteří byli za stálého frenetického řevu biti. Američan se ocitl také v neblaze proslulém vězení Hoa Lo, známější pod přezdívkou Hanojský Hilton, kde se sice mučilo a vraždilo, paradoxně zde Američané měli mírnější podmínky. Tímto vězením si mimochodem prošel i nedávno zesnulý americký senátor John McCain

Denton se pak dostal do dalších zajateckých zařízení, v roce 1967 se stěhoval do vězení, přezdívaného. Alcatraz a stal se členem ,,alcarazského gangu". Šlo o skupinu Američanů, kteří projevovali silný vzdor podmínkám, které zde vládly. Američané zde museli trávit nekonečné dny v celách bez oken, přikovaní řetězi. Kromě izolace byli vystaveni neustálému fyzickému a psychickému mučení, které mělo zlomit jejich vůli. Skutečnosti o krutém zacházení se zajatci zůstávaly dlouho skryté, dokud Denton nevyslal skrytou zprávu do USA.

Denton posílá šifrovanou zprávu, vyškolil Severovietnamce

 

Denton se stal také loutkou, kterou Severovietnamci chtěli využít k vlastní propagandě, jak to u Američanů dělali běžně. Sestřeleného pilota plánovali věznitelé využít v rozhovoru s japonským reportérem. V rozhovoru Denton říká, že je o něj dobře postaráno, dostává adekvátní příděl jídla i oblečení. Na přetřes se dostala i otázka Dentonovy podpory války ve Vietnamu. ,,Nevím, co děje, ale ať je pozice mé vlády jakákoli, plně ji podporuji," prohlásil americký válečný zajatec v interview. Denton dále dodal, že ji bude podporovat tak dlouho, jak bude žít.

Během rozhovoru se však stalo něco pozoruhodného, co nikdo neočekával. Američan totiž zároveň vymrkával pomocí Morseovy abecedy slovo Torture, tedy mučení, kdy předstíral, že má potíže s očima v důsledku televizních světel. Poprvé tak bylo potvrzeno, že jsou američtí váleční zajatci mučeni Severovietnamci. Toto Dentonovo sdělení zaznamenala i americká námořní rozvědka.

Denton jeden z mnoha pilotů sestřelených na Vietnamem

 

Americká armáda byla šokovaná zacházením se svými zajatci v severovietnamských táborech. Zajatci zažívali extrémní fyzické i psychologické mučení. Spojené státy vedly destruktivní válku na celém území Severního Vietnamu ve snaze o zlomení odporu. Odhaduje se, že během konfliktu USA shodily na severovietnamské území více než 7 milionů tun bomb, což bylo více než dvojnásobek toho, co bylo použito během druhé světové války. Cílem bylo zničit vojenskou i civilní infrastrukturu a zlomit odhodlání severovietnamského režimu.

Bombardování probíhalo v několika vlnách, včetně Operace Linebacker II, nebo například Operace Rolling Thunder, která začala v roce 1965 a trvala několik let. Cílem bylo nejen zničit klíčové vojenské cíle, ale také narušit zásobovací cesty severovietnamských sil. Letouny jako B-52 Stratofortress a F-105 Thunderchief byly nasazovány na masivní kobercové bombardování, zatímco F-4 Phantom II sloužil jako víceúčelový stíhač-bombardér. Tato rozsáhlá letecká kampaň měla devastující dopad na Severní Vietnam, ale paradoxně nevedla k rychlému konci války, jak Spojené státy očekávaly.

Boeing B-52D-35-BW Stratofortress (s/n 52-669) amerického letectva shazující bomby nad Vietnamem.

 Odpor Severního Vietnamu, čím byl sestřelen Denton

 

Severní Vietnam, ačkoli disponoval méně sofistikovaným letectvem, nasazoval stroje jako MiG-17 a MiG-21, které dodal Sovětský svaz. Tyto stíhačky se sice nemohly rovnat americkým bombardérům ve výšce ani dosahu, ale vynikaly svou obratností. Severovietnamští piloti, často vycvičení v Sovětském svazu, dokázali čelit americkému letectvu pomocí guerillových leteckých taktik, kdy těžili ze své znalosti místního terénu a častokrát operovali z dobře ukrytých základen. Navíc za severní vietnam létali i stíhači KLDR.

Jeremiah Denton na svobodě

 

Na Dentona se konečně usmálo štěstí až po necelých 8 letech svého věznění, kdy byl v rámci operace Homecoming s dalšími americkými vězni včetně Tschudyho v Hanoji propuštěn. Denton byl dekorován řadou vyznamenání, například Purpurovým srdcem, Námořním křížem či Stříbrnou hvězdou. O svém dlouholetém věznění napsal knihu, jeho krušné životní osudy se staly námětem televizního filmu When Hell Was in Session. Denton odchází z amerického námořnictva v roce 1977, následně působil v politickém životě, v roce 1980 byl zvolen senátorem. Zemřel v roce 2014 ve věku 89 let.

Zdroj: www.nytimes.comwww.history.navy.milnews.usni.org

Tagy článku

-->