Ještě jeden Bonaparte - americký pokrokový a liberální právník, Napoleonův prasynovec, zakladatel FBI

Ještě jeden Bonaparte - americký pokrokový a liberální právník, Napoleonův prasynovec, zakladatel FBI
Autor: United States Library of Congress, volné dílo|Popisek: Theodore Roosevelt a Charles Joseph Bonaparte
09 / 06 / 2021, 10:00

Před 170 lety, 9. června 1851, se v Baltimoru v americkém Marylandu narodil Charles Joseph Bonaparte, budoucí ministr námořnictva a generální prokurátor (ministr spravedlnosti), člen Republikánské strany, a vnuk nejmladšího bratra francouzského císaře Napoleona, prince Jérôma, krále vestfálského, generála bojujícího u Waterloo a později maršála Francie. Jestliže je jeho prastrýci vyčítáno mj. obnovení/zachování otroctví ve francouzských koloniích, tento americký Bonaparte byl aktivistou mj. za práva černých obyvatel Baltimoru. Ale zdaleka nejen to.

Jak se Bonapartové dostali do Spojených států? Napoleonův nejmladší bratr Jérôme (Girolamo) pojal k nelibosti rodiny a prvního konzula osobně především za svou choť Američanku Elisabeth Pattersonovou. Stalo se tak 24. prosince 1803 v Baltimore. Tam se mladý důstojník francouzského námořnictva dostal poněkud dobrodružným způsobem. Účastnil se výpravy na Santo Domingo a dobytí Port-au-Prince, odkud jej generál Leclerc odeslal zpět do Francie s naléhavou depeší. Do Karibiku se vrátil na palubě brigy l'Epervier. Záhy povýšen do hodnosti námořního poručíka lodi krátce velel, ale službu opustil a na americké lodi odplul z Martiniku do Spojených států, kde se usadil právě v Baltimore.

Zahleděl se zde do dcery úspěšného obchodníka, a do pár měsíců byla svatba. Viděli jste půvabnou francouzskou komedii s Jean-Paul Belmondem Manželé z roku II? Jérôme se v roce 1805 vrací do Francie na lodi, kterou vypravil jeho tchán, ale Napoleon naléhá na rozvod. Pro nastávajícího otce je to velice těžké rozhodnutí, ale podřizuje se vůli mocného bratra. Formálním důvodem je fakt, že do manželského svazku vstoupil jako nezletilý (ročník 1784). Nicméně Elizabeth Patterson mezitím v Londýně porodí chlapce. Rozvodem přišla jak matka tak novorozeně o právo užívat jména Bonaparte, ale Napoleon III. jim toto právo zpětně přizná.

Jérôme Napoléon Bonaparte přezdívaný Bo se stane farmářem v Marylandu. Jeho starší syn (Jerome Napoleon Bonaparte II, narozen 1830) bude vojákem jak americké armády, tak francouzské, a zúčastní se krymské války, alžírského a italského tažení i prusko-francouzské války a dosáhne hodnosti podplukovníka. Do USA se vrátí po pádu Paříže, zemře v roce 1893.

Mladšího Charlese Josepha Bonaparta (narozen 9. června 1851) čeká zářná politická kariéra. Vystudoval práva na Harvardu, stal se právníkem v Baltimoru. Byly to doby, kdy platili Republikáni za progresívní liberály, zatímco Demokraty bychom označili za konzervativní politický proud. Bonaparte se angažoval ve prospěch rovných občanských práv menšin, Indiánů, černochů.

Prezident Theodore Roosevelt si Bonaparta v roce 1905 vybral pro funkci ministra námořnictva, a není snadné říci, zda měl jako právník pro výkon svých povinností jinou specifickou průpravu než dávnou službu svého francouzského děda v císařském námořnictvu, a jmenování bylo především „čekárnou“ na nadcházející. Přesto jej důstojníci námořnictva hodnotili velmi pozitivně. Aby také ne: držel prezidentovu politickou linii budování silného loďstva. Již v roce 1906 se dostává na pozici generálního prokurátora, ministra spravedlnosti, kterou pak zastává až do konce Rooseveltova funkčního období v roce 1909. Jedním z jeho nevýraznějších kroků bylo ustavení tzv. Bureau of Investigation (BOI). John Edgar Hoover jej ve 20. letech dále rozvine a posílí jeho pravomoci a v roce 1935 bude BOI přejmenováno na FBI, Federal Bureau of Investigation.

Charles Joseph Bonaparte zemřel 28. června 1921, ženatý, ale bez potomků. Rodina Bonapartů pokračuje ve Spojených státech díky potomkům jeho staršího bratra.

Zdroj: Bishop, Charles Joseph Bonaparte, his life and public services; findagrave.com; fbi.gov

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace