John Henry Pruitt: Sám dokázal zajmout 40 nepřátel a zmocnit se dvou kulometných hnízd. Smrt si pro statečného Američana přišla na jeho narozeniny

John Henry Pruitt: Sám dokázal zajmout 40 nepřátel a zmocnit se dvou kulometných hnízd. Smrt si pro statečného Američana přišla na jeho narozeniny
Autor: Autor neznámý, public domain|Popisek: John Henry Pruitt
22 / 06 / 2021, 16:00

John Henry Pruitt je jedním z pouhých 19 vojáků v americké historii, kterým byla udělena prestižní Medaile cti dvakrát. Pruitt se vyznamenal v první světové válce, která ho však stála život.

John Henry Pruitt je v americké historii skutečně výjimečným zjevem. Je jedním z pouhých 19 vojáků, který byl vyznamenán Medailí cti, a to hned dvakrát. Narodil se v roce 1896. V útlém věku se s rodinou přestěhoval do města Jerome ve státě Arizona, kde jeho starší bratr pracoval jako kovář.

O Pruittově mládí však nemáme dostatek informací. Měl navštěvovat školu v Jerome, než se rodina znovu přestěhovala, tentokrát do Alhambry ve Phoenixu. Pruitt narukoval do americké námořní pěchoty v květnu 1917, krátce poté, co USA vstoupily do války, a podstoupil nezbytný výcvik.

Jeho jednotka sváděla v říjnu 1918 tvrdé boje v Champagne ve Francii s německým protivníkem. V bitvě u Blanc Mont Ridge bojovala americká 2. pěší a 36. pěší divize proti německé 200. a 213. divizi. Výsledkem bitvy vypuzení německých jednotek z regionu Champagne.

A právě během bitvy u Blanc Mont Ridge se Pruitt vyznamenal. 3. října 1918 se rozhodl pro hrdinský kousek, když se sám zmocnil dvou německých kulometných hnízd a nadto zajal 40 nepřátelských vojáků. Ti se nezmohli ,,pro jistotu" na odpor.

Následující den, 4. října 1918, však Pruitta opustilo štěstí, a na své 22. narozeniny zemřel. Mělo se tak stát poté, co předchozí den utržil těžké zranění v bitvě. Jiné zdroje hovoří o tom, že byl zabit 4. října dělostřeleckou palbou.

Za svůj hrdinský čin si Pruitt vysloužil in memoriam hned dvě Medaile cti, jednu od americké armády a druhou od námořnictva. Je rovněž dvojnásobným držitelem Purpurového srdce, Stříbrné hvězdy a Bronzové hvězdy.

Na jeho počest byl pojmenován torpédoborec USS Pruitt třídy Clemson, který byl zařazen do služby v roce 1920. Pruittovo tělo se vrátilo z Francie zpět do USA, kde byl pochován na slavném Arlingtonském národním hřbitově ve Virginii.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace