John Henry Pruitt: Sám zajal 40 nepřátel, vypudil je i z kulometných hnízd. Na jeho narozeniny však přišla pohroma

John Henry Pruitt: Sám zajal 40 nepřátel, vypudil je i z kulometných hnízd. Na jeho narozeniny však přišla pohroma
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: John Henry Pruitt
03 / 02 / 2023, 16:00

John Henry Pruitt se vyznamenal v první světové válce, byla mu udělena Medaile cti, a to dokonce dvakrát. je jedním z pouhých 19 vojáků v americké historii, kterým byla udělena prestižní Medaile cti dvakrát. Pruitt se vyznamenal v první světové válce, která ho však stála život.

John Henry Pruitt je v americké historii skutečně výjimečným zjevem. Je jedním z pouhých 19 vojáků, který byl vyznamenán Medailí cti, a to hned dvakrát. Narodil se v roce 1896. V útlém věku se s rodinou přestěhoval do města Jerome ve státě Arizona, kde jeho starší bratr pracoval jako kovář.

O Pruittově mládí však nemáme dostatek informací. Měl navštěvovat školu v Jerome, než se rodina znovu přestěhovala, tentokrát do Alhambry ve Phoenixu. Pruitt narukoval do americké námořní pěchoty v květnu 1917, krátce poté, co USA vstoupily do války, a podstoupil nezbytný výcvik.

Jeho jednotka sváděla v říjnu 1918 tvrdé boje v Champagne ve Francii s německým protivníkem. V bitvě u Blanc Mont Ridge bojovala americká 2. pěší a 36. pěší divize proti německé 200. a 213. divizi. Výsledkem bitvy vypuzení německých jednotek z regionu Champagne.

A právě během bitvy u Blanc Mont Ridge se Pruitt vyznamenal. 3. října 1918 se rozhodl pro hrdinský kousek, když se sám zmocnil dvou německých kulometných hnízd a nadto zajal 40 nepřátelských vojáků. Ti se nezmohli ,,pro jistotu" na odpor.

Následující den, 4. října 1918, však Pruitta opustilo štěstí, a na své 22. narozeniny zemřel. Mělo se tak stát poté, co předchozí den utržil těžké zranění v bitvě. Jiné zdroje hovoří o tom, že byl zabit 4. října dělostřeleckou palbou.

Za svůj hrdinský čin si Pruitt vysloužil in memoriam hned dvě Medaile cti, jednu od americké armády a druhou od námořnictva. Je rovněž dvojnásobným držitelem Purpurového srdce, Stříbrné hvězdy a Bronzové hvězdy.

Pruittovo tělo se vrátilo z Francie zpět do USA, kde byl pochován na slavném Arlingtonském národním hřbitově ve Virginii. Na jeho počest byl pojmenován torpédoborec USS Pruitt třídy Clemson, který byl zařazen do služby v roce 1920.

 

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.