Lovec suvenýrů John Hines: Hrdina na cvičišti, zbabělec na bojišti. Alkohol, zbraně, peníze byly jeho ,,denním chlebem". Bída ho stejně neminula

Lovec suvenýrů John Hines: Hrdina na cvičišti, zbabělec na bojišti. Alkohol, zbraně, peníze byly jeho ,,denním chlebem&quote;. Bída ho stejně neminula
Autor fotografie: Frank Hurley, volně k použití|Popisek: John ,,Barney" Hines
03 / 09 / 2021, 10:00

Australský voják John ,,Barney" Hines příliš mnoho odvahy nepobral. V čem však vynikal, byla schopnost si ,,přivlastnit" růzé předměty od mrtvých nepřátel.

Hines se narodil v roce 1878 v britském Liverpoolu. Sloužil v armádě i námořnictvu na různých pozicích. V roce 1915 v probíhající první světové válce se vydal do Austrálie a zde vstupuje do expedičních sborů.
Hines na frontu válku dorazil s poměrně chatrným zdravím a na začátku roku 1916 byl stažen z bojů. Posléze, v srpnu 1916, se však znovu připojil k armádě a sloužil na západní frontě od března 1917 do poloviny roku 1918. Působil u australského 45. praporu.

I přes svou neduživost se Hines zapsal do historie jako ,,profesionální sběrač" předmětů, které ukořistil od německých nepřátel. Nejvíce si jich ovšem vzal od německých zajatců a ukořistěné věci používal výhradně pro svou potřebu. Šlo o vybavení, helmy, zbraně i alkohol i peníze. Vysloužil si tak přezdívku ,,král suvenýrů". Na jeho spolubojovníky jeho kolekce udělala v řadě případů dojem.

Na bojišti se kromě této sběratelské ,,vášně" však Hines příliš nevyznamenal. Hines byl známý pro svou nedisciplinovanost, často býval opilý, a proto jej válečné soudy nesčetněkrát potrestaly. Přiznal se dokonce i k tomu, že ve francouzském městě Amiens kradl z bankovního trezoru. Hines prohlašoval, že potřeboval peníze, a proto se dopouštěl krádeží a rabování.

V polovině roku 1918 byl Hines propuštěn ze zdravotních důvodů z australských expedičních sborů a jeho nadřízení si tak mohli oddechnout. Hines po válce trpěl traumaty, depresemi a nebyl se schopen plnohodnotně zařadit do společnosti. Nikdy se neoženil, nenašel si stálou práci a žil z armádní penze. A také rozprodával své ukořistěné předměty z války.

Byl také čas od času vděčným objektem novinářů. V roce 1939 jim sdělil, že i přes zdravotní problémy se chtěl znovu připojit k armádě a bojovat v další válce. Když ta skutečně ještě v roce 1939, Hines se pokoušel do armády opět přihlásit. Protože už mu bylo přes 60 let, jeho žádost zamítli. ,,Král suvenýrů" zemřel v chudobě v roce 1958 ve věku 79 let.

Zdroj: www.awm.gov.au

Tagy článku