Lovec suvenýrů John Hines: Hrdina na cvičišti, zbabělec na bojišti. Alkohol, zbraně, peníze byly jeho ,,denním chlebem". Bída ho stejně neminula

Lovec suvenýrů John Hines: Hrdina na cvičišti, zbabělec na bojišti. Alkohol, zbraně, peníze byly jeho ,,denním chlebem&quote;. Bída ho stejně neminula
Autor: Frank Hurley, volně k použití|Popisek: John ,,Barney" Hines
03 / 09 / 2021, 10:00

Australský voják John ,,Barney" Hines příliš mnoho odvahy nepobral. V čem však vynikal, byla schopnost si ,,přivlastnit" růzé předměty od mrtvých nepřátel.

Hines se narodil v roce 1878 v britském Liverpoolu. Sloužil v armádě i námořnictvu na různých pozicích. V roce 1915 v probíhající první světové válce se vydal do Austrálie a zde vstupuje do expedičních sborů.
Hines na frontu válku dorazil s poměrně chatrným zdravím a na začátku roku 1916 byl stažen z bojů. Posléze, v srpnu 1916, se však znovu připojil k armádě a sloužil na západní frontě od března 1917 do poloviny roku 1918. Působil u australského 45. praporu.

I přes svou neduživost se Hines zapsal do historie jako ,,profesionální sběrač" předmětů, které ukořistil od německých nepřátel. Nejvíce si jich ovšem vzal od německých zajatců a ukořistěné věci používal výhradně pro svou potřebu. Šlo o vybavení, helmy, zbraně i alkohol i peníze. Vysloužil si tak přezdívku ,,král suvenýrů". Na jeho spolubojovníky jeho kolekce udělala v řadě případů dojem.

Na bojišti se kromě této sběratelské ,,vášně" však Hines příliš nevyznamenal. Hines byl známý pro svou nedisciplinovanost, často býval opilý, a proto jej válečné soudy nesčetněkrát potrestaly. Přiznal se dokonce i k tomu, že ve francouzském městě Amiens kradl z bankovního trezoru. Hines prohlašoval, že potřeboval peníze, a proto se dopouštěl krádeží a rabování.

V polovině roku 1918 byl Hines propuštěn ze zdravotních důvodů z australských expedičních sborů a jeho nadřízení si tak mohli oddechnout. Hines po válce trpěl traumaty, depresemi a nebyl se schopen plnohodnotně zařadit do společnosti. Nikdy se neoženil, nenašel si stálou práci a žil z armádní penze. A také rozprodával své ukořistěné předměty z války.

Byl také čas od času vděčným objektem novinářů. V roce 1939 jim sdělil, že i přes zdravotní problémy se chtěl znovu připojit k armádě a bojovat v další válce. Když ta skutečně ještě v roce 1939, Hines se pokoušel do armády opět přihlásit. Protože už mu bylo přes 60 let, jeho žádost zamítli. ,,Král suvenýrů" zemřel v chudobě v roce 1958 ve věku 79 let.

Zdroj: www.awm.gov.au

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace