Josef Bryks: Pilot RAF přežil nacisty, ale komunisty už ne

Josef Bryks: Pilot RAF přežil nacisty, ale komunisty už ne
Popisek: Josef Bryks
13 / 08 / 2018, 10:00

Muž s velkým srdcem pomáhal po začátku okupace organizovat útěky pilotů do zahraničí, posléze se sám vydal na cestu do Francie a Británie. Bojoval jako pilot v řadách RAF proti nacistickému Německu, s největší pravděpodobností byl sestřelen legendárním Adolfem Gallandem 17. června 1941 upadl do zajetí.

Od té doby z lágrů prakticky nevyšel, jen ty nacistické vystřídalo komunistické peklo v uranových dolech.

Josef se narodil 18.3. 1916 v Lašťanech u Šternberka v rodině rolníka Františka Brykse. Během zhoršující se bezpečnostní situace v 30. letech minulého století se po absolvování povinné vojenské služby rozhodl u armády zůstat a absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. 30.9. 1938 nastupuje k 33. stíhací letce, kde létá na stroji Avia B-534.

psali jsme: Válečný hrdina I. a II. odboje Karel Lukas - oběť komunistického mučení a zlodějského cynismu

Po okupaci nejprve pomáhá jiným pilotům emigrovat ze země, a sám se v lednu 1940 vydává na cestu, aby mohl bojovat proti nenáviděným okupantům. Jeho cesta vede přes Slovensko, Maďarsko do Jugoslávie, dále pak Řecko a Turecko do Sýrie, kde dokonce vstupuje do Cizinecké legie. Následuje cesta do Francie, která ale 22.6.1940 kapituluje a Josef tedy pokračuje dál směrem do zatím stále odolávající Británie. 4.8. poprvé usedá do letounu RAF v barvách slavné 310. československé stíhací perutě. Zde byl ale nadbytek pilotů, a tak plynně anglicky mluvící Josef končí v dubnu 1941 u britské 242. stíhací perutě.

Během operace Circus 14 se v červnu 1941 jeho jednotka střetne nad elektrárnou Choques v severní Francii s mohutným německým odporem jednotek Stab, I., II. a III./JG 26 Schlageter a od III./JG 2 Richthofen vyzbrojených stroji Messerschmitt Bf-109 a Josef je sestřelen legendou německé Luftwaffe Adolfem Gallandem.

18. června je lehce popálený Josef zajat německými vojáky a putoval do zajetí. Úspěšně utajil, že pochází z Protektorátu a vydával se za britského pilota Josepha Rickse. Nezlomný pilot se pokusí celkem pětkrát o útěk, z toho jednou dokonce ukradeným Bf-109, jindy zase podzemními tunely či v sudu na močůvku.

V německých archivech jsou dva rozsudky smrti. Za pokus o útěk letadlem nad Josephem Ricksem a nad jistým Josefem Blaskiewiczem za účast na polském odboji… Společným jmenovatelem byl vždy Josef Bryks obratně ukrývající svou národnost.

psali jsme: Komunisté se generála Píky báli. Nechali jej proto popravit

Jako Bruno Say končí v blázinci, ale hra na schovávanou s Němci končí a Josefovo pravé jméno je odhaleno a on putuje do Petschkova paláce v Praze. Jako zázrakem válku přežije a vezme si za ženu Britku, se kterou si z lágrů dopisoval. Britové podle něj dokonce v roce 1946 natáčí film Srdce v zajetí.

Jeho osudovou chybou se ale stane jeho návrat do Československa, kde se v roce 1948 pod vlivem SSSR dostávají k moci komunisté. Nastává čas zakroutit krky lidem jako je Josef. Ten naštěstí stihne odeslat svou ženu a dceru do Anglie, ale sám končí 30. dubna 1948 v rukou komunistické policie. Z věznice se již do konce svého života nedostane.

Je odsouzen nejprve na 10 let a za údajný pokus o útěk z věznice na Borech na dalších 20 let vězení. Nakonec končí v Jáchymově, kde těží uran a posílá svůj výdělek dceři a manželce do Anglie. Když mu komunisté zakážou finančně podporovat svou rodinu, ztrácí smysl života a 11.srpna 1957 umírá ve věku pouhých 41 let na těžký infarkt. Podle jeho spoluvězně Zdeňka Kesslera mu prý doslova puklo srdce, jak se dozvěděl od doktorů provádějících pitvu.

psali jsme: I po více než 60 letech je památka Milady Horákové špiněna. A opět komunisty

Msta nových pánů Československa ale nekončí a tělo hrdinného pilota odmítnou příbuzným vydat a urna s jeho popelem byla dána na vězeňský hřbitov.

Rehabilitace se dočká až po Sametové revoluci, kdy je mu 29. 5. 1991 udělena hodnost plukovníka in memoriama v roce 2006 získává Řád Bílého lva. V jeho rodných Lašťanech je pohřbena nyní i jeho žena Trudie Bryks a jejich dcera Sonia.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: Praha 14, www.kpv-cr.cz

 

Tagy článku